מה מסתתר מאחורי המילה הצלחה? חלק א

‏שבת 09 אוקטובר 2010

 

הצלחה

מה מסתתר מאחורי המילה הצלחה? חלק א

בכל פעם אני מתפעל מחדש מהעובדה שמדיטציה שהיא במהותה, אמנות האי-חשיבה, יוצרת דווקא מאין "תופעת לוואי" של חידוד החשיבה. זה אבסורד לא? אושו אמר פעם שהאמת תמיד באה לידי ביטוי באבסורד כלשהו, אך אבסורד הוא לא תמיד אמת. למה אני מספר לכם על מדיטציה עכשיו? בגלל שבעקבות מדיטציה שעשיתי הבוקר, הגיע הרעיון לכתוב את המאמר הזה, שהוא למעשה מאמר בן שלושה חלקים שבו אני לוקח אתכם למסע אל המסתורין שמעבר למילה הצלחה. מוכנים? לנשום עמוק ולחייך, הנה זה מתחיל…

מה מסתתר מאחורי המילה הצלחה?

1. הצלחה, ה = החלטה

הצלחה מתחילה בהחלטה! זהו הצעד הראשון של כל בן אדם מצליח. ראשית, עלינו לבחור להיות הצלחה ולהחליט שאנחנו הצלחה. המילה החלטה באנגלית (Decision) מקורה במילה הלטינית Decisio, שמשמעותה "לחתוך ממשהו" או "להפסיק משהו". זהו למעשה החלק הראשון והבלתי נפרד מכל החלטה שאנחנו עושים. הרגע שבו אנחנו מחליטים כונה על ידי דונלד טראמפ ורוברט קיוסאקי, "רגע מגדיר". מאחר וזהו הרגע שמגדיר את העתיד.

כלומר, מצד אחד אנחנו מחליטים להפסיק משהו שהיה עד כה, לחתוך, לשנות. אנחנו מחליטים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. ומצד שני, אנחנו מחליטים על כיוון חדש, דרך הסתכלות שונה, זווית ראייה חדשה, בחירה שונה. ברור לחלוטין שעל מנת להצליח, אנחנו חייבים להחליט מה אנחנו רוצים מהחיים לעזאזל. מי אנחנו רוצים להיות? מה אנחנו רוצים לעשות? לאן אנחנו רוצים להגיע? ומה אנחנו רוצים להשיג? וכמובן, לשאול את עצמנו שוב ושוב: למה?

 

"דחיינות, ספקנות וחוסר החלטיות גרות באותו בית והן כולן קרובות משפחה של הפחד. איפה שאחת נמצאת, השנייה תהיה לצידה. אנשים מצליחים מגיעים להחלטות מידיות, ומשנים אותן (אם בכלל) לאט מאוד. לעומת זאת, אנשים שאינם מצליחים מגיעים להחלטות (אם בכלל) לאט מאוד, ומשנים אותן לעתים קרובות ובמהירות"

(Napoleon Hill)

הצלחה בראש ובראשונה דורשת מאיתנו להיות מסוגלים לקבל החלטות, הצלחה היא איננה בשביל אנשים הססנים, כאלה שאוהבים לשבת על הגדר, כאלה שאוהבים לא להחליט. לאנשים כאלה יהיה מאוד קשה להצליח בחיים. ברגע שאנחנו לא מחליטים, אנחנו לא לוקחים בעלות ואחריות על חיינו ועל עתידנו. לכן, ברוב המקרים האנשים שאינם מחליטים הם בדרך כלל המועסקים ולא המעסיקים, המונהגים ולא המנהיגים. מאחר והיתרון שבלא להחליט הוא שמידת האחריות מאוד קטנה.

עם ההחלטה באה אחריות מאוד גדולה. ועוד דבר חשוב לזכור: החלטה מביאה אותנו לביצוע פעולה או להתנהגות שונה, שכן אחרת אין זוהי החלטה, אלא רק העדפה או הרהור נחמד. ההחלטה להיות הצלחה דורשת מאיתנו להתחיל להתנהג ולפעול בהתאם.

" If you want to have tomorrow the things that others won't have,
you've got to be willing to do today the things that others won't do."

(Les Brown)

חשוב לזכור גם שברגע שאנחנו מקבלים החלטה ובוחרים בכיוון מסוים, היקום נותן לנו כוח ועוצמה והמון פעמים גם עזרה מתאימה צצה מכל מיני מקומות. היקום אוהב שאנחנו מקבלים החלטות נחרצות, החיים דורשים שניתן להם כיוון. החיים קורים לנו עד לנקודה שבה אנחנו מחליטים ליצור אותם ולכוון אותם.

מה מסתתר מאחורי המילה הצלחה?

2. הצלחה, צ = צמיחה

למה אתה רוצה להיות הצלחה? למה אתה רוצה להצליח? כי גם לך, כמו לכל אדם בעולם, ללא הבדל דת, גזע, מין או מיקום גיאוגרפי, יש צורך להיות הצלחה. המקור של הצורך הזה הוא הצורך הטבעי ביותר של כל יצור חי עלי אדמות והצורך הזה הוא הצורך לצמוח. מטרת החיים היא גדילה ותכלית החיים היא למידה, זו האחרונה היא קריטית כל כך לקיומנו. בלעדיה, אנחנו מתים מבפנים והופכים לאדישים אל החיים.

מטרתם של החיים היא כל הזמן להיות יותר, זהו הצורך הרוחני הזה שזועק בתוך כל אחד ואחד מאיתנו. יש כאלה שנענים לו וממלאים אותו ויש כאלה שכבר הפסיקו לשמוע אותו, הם נמצאים בתרדמת וחיים חיים משעממים וחסרי מטרה, אפשר אפילו לומר חיים מעוררי רחמים.

עם ההחלטה להיות הצלחה, אתה למעשה מתחייב לעלות על מסלול של צמיחה בלתי פוסקת. אנשים מצליחים הם כאלה שבחרו בצמיחה במקום בנוחות. מידת ההצלחה שלך בחיים הולכת יד ביד עם מידת הצמיחה וההתפתחות שלך, הן ברמה המנטאלית, הן ברמה הרגשית, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרוחנית. כדי להגיע לרמה הבאה של הצלחה, אתה צריך לצמוח אליה. זה לא שהיא פשוט נוחתת עליך ביום בהיר, וגם אם כן, מעטים הם הסיכויים שתישאר מצליח לאורך זמן.

החיים הם תהליך, הם מרתון ולא ריצת ספרינט. המטרה שלך היא להיות הצלחה, לא להגיע להצלחה. הצלחה זה משהו שאתה מושך בעקבות הבן אדם שאתה הופך להיות. הקטע האחרון של "הופך להיות" זה בדיוק הצמיחה שעליה אני מדבר. הצלחה דורשת צמיחה מתמשכת.

רוצה לדעת מה מסתתר מאחורי האותיות הבאות של הצלחה? לחץ כאן למעבר לחלק הבא

לחיי ההצלחה שלך!
יואב זילכה 

הוסף תגובה