מעולם הפשע לזירה של אימון עסקי

יום שישי 09 אוקטובר 2009

מעולם הפשע לזירה של אימון עסקי

בחיפוש אחר זוויות שונות לחקור מתוכן את התחום הנפלא של אימון עסקי, אני רוצה לשאול אתכם שאלה: מה הקשר בין פושעים ומאפיות לבין אימון עסקי? מסתבר שאפשר ללמוד המון עקרונות מעולם הפשע וליישמם בעולם העסקים. לאחרונה ראיתי את הסרט "אמריקן גנגסטר" בפעם השלישית (אני אוהב לראות סרטים טובים שוב ושוב, כדי להעמיק את הלמידה שלי מהם). הסרט הזה בהחלט הצליח לאושש את טענתי, שאפשר ללמוד המון מעולם הפשע על "איך לעשות עסקים". אני לא מתכוון להצדיק כאן את הפשע חס וחלילה, ממש לא! אני רק אומר שיש עקרונות מסוימים שאם לוקחים אותם ומיישמים אותם בצורה מותאמת בעולם של אימון עסקי בפרט ובעולם העסקים בכלל, ניתן להפיק מכך המון תועלת. בואו ניקח כמה דוגמאות מהסרט "אמריקן גנגסטר" למשל… 

ראשית, אם נעשה אנלוגיה בין עולם הפשע לזירה של אימון עסקי, המאפיונרים הכי גדולים בעולם הפשע יכלו בהחלט להיות המנהלים ואנשי העסקים הטובים ביותר בזירה העסקית. ואתם יודעים מה…אולי גם מאמנים שכלל לא היו מביישים את הענף של אימון עסקי. יש להם ביטחון, הם יודעים לקבל החלטות, הם טובים בתכנון, בביצוע ובבקרה, הם יצירתיים, הם מנהיגים כריזמטיים והם יודעים לעשות כסף! ולא סתם כסף, כסף מזומן! 

בנוסף, כמו במסגרת של אימון עסקי, גם בעולם הפשע, תמיד המאפיונר הכי גדול למד אצל מאפיונר גדול אחר והיה בן חסותו, ממש כמו שבעולם העסקים, יזם או מנהל מסוים שוכר את שירותיו של מנטור או מאמן עסקי כדי שילמד אותו את רזי עולם העסקים ויתמוך בו להיות הטוב ביותר שהוא ראוי להיות.

 

מעבר לכך, הסתכלו על דנזל וושינגטון בסרט, הוא משחק אמנם מאפיונר קשוח, אך אי אפשר להתעלם מכך שיש לו מאפיינים של איש עסקים דגול. יש לו הרגלים של איש עסקים מצליח: הוא קם מוקדם בבוקר, יש לו סדר בחיים, הוא יודע איך לתקשר עם אנשים, הוא נותן כבוד ומקבל כבוד, הוא מאוד מאורגן, עומד על שלו ומפגין התמדה ועקשנות, הולך זקוף, מלא בכריזמה. הוא טוען בסרט שהדבר הכי חשוב בעסקים זה יושר, הגינות ועבודה קשה. אני פונה לאלה מכם העוסקים בתחום של אימון עסקי בפרט ובתחום האימון בכלל, האין זה המתאמן האידיאלי? 

הוא מפגין צניעות, רוגע ושלווה. הוא אפילו אומר בקטע מסוים, שאמנם לא נראה ממש כאילו לקוח מתוך שיחת אימון עסקי, אך מבטא עקרון יפה: "האדם הקולני ביותר בחדר הוא האדם החלש ביותר בחדר". הוא מדבר על להיות ג'נטלמן, לעבוד מתוך אהבה ומסירות ולהתאזר בסבלנות. אלה הם מאפיינים שאני בהחלט מוצא את עצמי מדבר עליהם בהמלך פגישות אימון עסקי ואני בטוח שמאפיינים אלה מוכרים לכל איש עסקים מצליח. 

אבל מעבר למה שנאמר עד כה, יש בסרט עקרונות עסקיים ומסחריים ברורים שאפשר ממש לזהות אותם במסגרת של אימון עסקי ולראות כיצד הם פועלים היטב בעולם העסקים: באמפי, המאפיונר הגדול (המנטור) שחינך את גיבור הסרט מציין בתחילת הסרט שעסקים בימינו איבדו את הלב שלהם, את הנשמה, את השירות האישי ואת הגאווה שבבעלות. אלה הם מאפיינים שבהחלט ניתן לדבר עליהם במסגרת אימון עסקי, הלב והנשמה מקבילים בעולם של אימון עסקי לחזון, ייעוד, משימה וערכים. 

גיבור הסרט מציין את החשיבות של להיות הבעלים של החברה שלך ולא מנכ"ל של חברה אחרת, כי אז מישהו אחר הוא הבעלים שלך. הוא מדבר על החשיבות של "לקנות מהמקור", הוא מוכר בסרט סם שברמת האיכות הוא פי שניים בהשוואה ל"מוצרי המתחרים", בחצי מהמחיר של המתחרים. הוא משתמש בעסקים השונים של האחים שלו בעיר, כערוצי הפצה וגבייה. לסם הזה שלו יש שם קליט ומושך, זה ממש מותג. הוא נמצא בכל פינה ונמכר בכל מקום להמונים שמבקשים אותו. נשמע לכם מוכר? אם אתם בעלי עסק, יועצים או מאמנים במסגרות של אימון עסקי, אני בטוח שזה נשמע לכם מוכר. 

"העסק" שלו מצליח להשיג תוצאות יוצאות דופן בזכות היישום של אותם עקרונות ובזכות התכונות הטובות שלו והמיומנויות העסקיות והאישיות שיש לו. העסק שלו מצליח (עד לשלב מסוים) בזכות העובדה שהוא מצליח "לשבש את הסדר הטבעי של העניינים". אם אני אקח את המשפט האחרון הזה ואצור איזשהי אנלוגיה נחמדה לעולם של אימון עסקי, אני אקרא לזה פריצת דרך או אולי "שיפט בפרדיגמה". 

"העסק" שלו מצליח לשמור על רווחים גבוהים, בין היתר בזכות העובדה שהוא קונה ישירות מהמקור וחותך את כל המתווכים שבאמצע. הוא "מעסיק" המון עובדים ומאפשר לכלכלה האזורית לשגשג ובסופו של דבר ניתן לומר ששתי סיבות גורמות לו ליפול: האחת- מעידה קטנה הקשורה בחוסר שמירה על ערכיו ועקרונותיו, והשנייה- הוא לא הבין שלפרוש בשיא זה עדיף מפשוט לפרוש… 

אז איך פשע מתחבר אל אימון עסקי? מסתבר שמהסרט הזה ומסרטים רבים העוסקים בסיפורי מאפיות וכדומה, ניתן לשאוב המון עקרונות, רעיונות וקווים מנחים אשר באים לידי ביטוי בהצלחה גם בעולם של אימון עסקי ובזירה העסקית. 

באהבה ובהערכה 🙂 
יואב זילכה

הוסף תגובה