מתכונים עיראקיים

כמו בכל עדה, גם בעדה העיראקית עברו מתכונים מדור לדור, מאמא לבתה שלמדה והכינה בדיוק את אותם מתכונים שנהוגים במשפחה, כך דורות על גבי דורות המשיכו מאכלים מסוימים בתוך העדה כבר עשרות שנים, כך לדוגמה תמצאו מאכלים משותפים לכל הבתים העיראקים ואפילו מצרכים דומים בכולם. דבר שמאוד מאפיין מתכונים עיראקים הוא המצרכים הרבים שיש בהם צורך בעת הכנת המאכלים, מה שמסמל על עושר ושגשוג בקרב קהילת יהודי עיראק. בין המתכונים המיוחדים בעדה העיראקית תמצאו את הקובה, את הקיצ'רי ואת הערוק שאלו הם קציצות בשר ותפוחי אדמה מטוגנים הנהוגים להכנה לפני ערב שבת, בצהרי היום ובזמן זה מתכנסת המשפחה גם כן לסעודה קטנה.

מתכונים מיוחדים לעדה

בין כל המאכלים תוכלו למצוא מתכונים ייחודיים לעדה העיראקית ובהם תוכלו למצוא את שלל סוגי הקובה הכוללים קובה אדומה, קובה במיה, קובה עם בשר, קובה עם עוף, קובה עם בשר בקר, קובה סלק ועוד מגוון סוגי קובות שונים. כך גם הערות אותו מכינים ממגוון מתכונים שונים המשתנים בעיקר במרכיביהם כגון תפוחי אדמה, ראשי קרובית, סוגי בצלים וכו'. כך גם שאר המאכלים כגון הקיצ'רי אותו ניתן לאכול עם גבינה לבנה, עם שמנת, עם תוספת בולגרים, גבינה צהובה ועוד מגוון תוספות חלביות, שכן מאכל זה מבוסס על מתכונים עם אורז רך למדיי בצבע צהבהב מעט חום.

ייחודיות מתכונים עיראקיים

מתכונים עיראקיים ידועים בעיקר בעושר הרב שבהם, המון מצרכים מושקעים במתכונים אלה על מנת להבטיח את הצלחתם ואת הטעם המובחר שבהם, הסבתות אשר נשארו נאמנות למקורות ויודעות היטב את אותם המתכונים יודעות היטב שהכנת מאכלים אלה אינה פשוטה ודורשת מצרכים רבים. הכנת מתכונים אלה מסמלת את העושר בו חיו בקהילה היהודית בערים השונות בעיראק, מה שנראה באוכל כאוכל של אנשים עמידים יותר לעומת המאכלים התימנים בהם ניתן לראות את הדלות באוכל ואת המחסור במצרכים המבוססים על מצרך אחד והוא הבצק.

 

כאשר תגיעו בפעם הבאה לבית עיראקי, בקשו לטעום את הקובה בערב שבת או את הערוק בצהריי יום שישי, הטעם של אותם מתכונים מובטח להיות מושלם. בתאבון.

הוסף תגובה