ניהול זמן

"אין לי זמן" או "אני לא מספיק/ה" זו תלונה אופיינית, שרבים נוטים להשתמש בה באם לא הספקתי לבלות עם בני המשפחה או לא הספקתי את כל המטלות בעבודה  וכו'. השאלה היא האם אפשר לשנות את המצב הקיים, מבלי להגיע לסוף היום תשושים, ולא מסופקים? בהחלט כן!  

ראשית יש להתייחס אל הזמן כמשאב יקר. בנג'מין פרנקלין אמר ש"זמן הוא כסף". נכון כמשאב יקר הוא כסף, ואם תשנו את ההתייחסות אליו, הוא יהיה לכם ובשפע. אמנם זמננו מוגבל מאחר ויש רק 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע, אך מי אמר שזה יבלום אותנו. אם נדע כיצד לחלק את זמננו כראוי נצליח להינות ממנו, ועוד ישאר לנו זמן פנוי להינות מהחיים.

שנית ארגון סדר עדיפויות. לשם כך יש לבנות חזון, שיוביל וינחה אתכם בבחירת הערכים וסדרי העדיפויות בחיים. אם הערך החשוב לך הוא משפחה או לחילופין כסף – יד להקדיש את מירב הזמן לכך.

שלישית תכנון וחשיבה מראש. עשייה שלא תוכננה מראש גוזלת זמן רב, שהולך לאבדון ולא יחזור. בדומה לכל דבר בחיינו יש לנו מערכת יחסים עם הזמן, ולשם כך עלינו לפתח דיאלוג עימו. אין הכוונה לדיאלוג וורבלי אלא דיאלוג מחשבתי, שבו יש לתכנון ולחשוב מה עליי לבצע באופן מעשי, כלומר הצבת מטרות לביצוע.

הרעיון הרביעי הוא לנפות את הסחות הדעת הבולמות אותנו ממימוש המטרות. לדוגמא: תשלומים קבועים או חובות – את כל אלה ניתן לנפות בקלות. המחשבות המטרידות אותנו בקשר אליהם משפיעות על חיינו וגוזלות זמן רב. ניקוי עצמי ממחשבות אלו יביאו אותנו למקום שלו יותר, בו נוכל להתמקד במה שבאמת חשוב לנו.

נהלו אתם את הזמן שלכם, ואל תאפשרו לנסיבות ואקראיות לנהל את חייכם.

טיפ בכל מוצאי-שבת שבו ותכננו את השבוע הקרוב. כיתבו באופן מעשי מה תעשו בכל יום. לא לשכוח לפנות זמן לדברים החשובים לכם באמת – הדברים שגורמים לכם אושר ושמחה בחיים. בהצלחה!

הוסף תגובה