עץ ארגן

עץ ארגן

שורשיו של עץ ארגן נטועים בדרום – מערב מרוקו מקום מושבם של הברברים. עץ ארגן נחשב לעץ קשוח ביותר ולא מומלץ לאחל לו עד 120  פשוט משום שהוא מגיע  ל- 200 שנה  והוא עשוי להיעלב. עץ ארגן מוכר כבר מאות שנים על ידי הברברים ילידי המקום כעץ המניב את פרי הארגן ממנו מפיקים שמן למאכל, שנן קוסמטי ושמן רפואי. כיום נמצא עץ ארגן בסכנת הכחדה ולכן הכריז ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם – אונסק"ו על שטח של 26 מיליון דונם בו שוכנים עצי הארגן כעל "שמורת ביו ספירה".  משמעות ההחלטה היא שאונסק"ו לוקח על עצמו את ההוצאות הכרוכות בטיפול ושימור עצי הארגן.

חברות קוסמטיקה רבות משתמשות בפרי של עץ ארגן להכנת תכשירי קוסמטיקה המעניקים למראה העור חזות רעננה ולחה יותר. הפרי של עץ ארגן ממנו  עושים שמן, משמש את טובי השפים בעולם בתיבול ארוחות הגורמה שלהם. השמן של עץ ארגן נחשב לאיכותי, טהור ומזין ביותר,  הברברים ילידי המקום היו מפיקים את שמן הארגן על ידי כך שהיו אוספים את האגוז אותו היו פולטות  העיזים שנהנו מטעמו של הפרי וסוחטים אותו עד להפקת השמן המבוקש.

 עץ ארגן כאמור נחשב לעץ שמור ביותר, מאחר ועץ ארגן לא גדל בכל מקום יש חשיבות עליונה בשימורו על מנת שכולנו נוכל ליהנות מטעמו המשובח של השמן וסגולותיו הרפואיות.  חברת סיון ס.מ. בע"מ משווקת את שמן הארגן בישראל והיא אחראית לכך שתקבלו את אותו שמן אורגני וטהור ממנו נהנים הברברים. מי שעלה ממרוקו וודאי טעם את טעמו של שמן הארגן על מצע הקוסקוס. די במספר טיפות על מנת לחוש, להריח וליהנות מטעמו המשובח של השמן.

 עץ ארגן  הינו עץ למוד קרבות, כולנו תקווה שעכשיו בעזרת הפיכתו בידי אונסק"ו לשטח מוגן, יוכלו עצי הארגן להגיע סוף סוף למנוחה ולנחלה ואנחנו נוכל להמשיך וליהנות מפירותיו של עץ הארגן.  

הוסף תגובה