צחוק ככלי לחיים

צחוק ככלי לחיים / רחל סטיקלרו

ההשפעה של הצחוק על מערכת החיסון בגוף, הינה בעלת משמעות גדולה בכל הנוגע למחלות, מאחר ותפקיד המערכת החיסונית שלנו בשמירה על בריאותו החל בהגנה מפני זיהומים וכלה בהרפייה ומניעת מתחים. עובדות אלה מקבלות חיזוק בזמינות הצחוק ובעלותו.

הצחוק מסייע בשחרור השרירים, מזרים כמות גדולה של דם בכל הגוף ומשפיע על המערכת ההורמונלית. צחוק הוא סוג של הרפיה שאין צורך להשקיע בה מאמץ רב בריכוז או בהתנתקות מהסביבה. להיפך צחוק בסביבה שמחה, מעורר ומקדם את יכולתנו לבטא אותו.

נסו להיזכר בתחושות המרגיעות ובזרמים העוברים בגופכם לאחר צחוק גדול, אם בעת צפיה בסרט או לאחר אירוע מבדר. אלו תחושות נפלאות, שבאמצעות תרגול של 20 דקות ביום יכול לתרום לתחושה מיידית של הרפייה ואנרגיה הנשארת לאורך כל היום.

מחקרים בנושא הצחוק הציגו ממצאים המראים כי צחוק מסייע במקרה של כאב פיזי, מוריד לחץ דם, משפר את זרימת הדם, אספקת החמצן ללב ונפח הריאות. בנוסף הוא מתאים גם למוגבלים מבחינה תנועתית. הוא נחשב כפעילות אירובית לכל דבר, ודקה אחת של צחוק שווה לעשר דקות על ההליכון בחדר הכושר. יותר מכך בחדר הכושר אנו נוטים לאמן את כל שרירי הגוף, אך לא את שרירי הפנים ולא את האיברים הפנימיים של גופנו .

באמצעות יוגה צחוק אנו מעצבים את שרירי הפנים ומעסים את האיברים הפנימיים של גופנו – במיוחד את המעיים.  יחד עם זאת, יש להסב את תשומת הלב כי: תרפיית הצחוק עלולה לגרום לאי נוחות במידה והאדם סובל מברונכיט ספסטית חמורה, ואחוז קטן של אנשים אסטמטיים, שמצבם עלול להחמיר במהלך פעילות פיזית כלשהיא. בנוסף הסובלים ממחלות שאינן מאפשרות פעילות אירובית, או אינם מטופלים בתרופות. אנשים אלו זקוקים לאישור רופא טרם הצטרפותם לפעילות של יוגה צחוק.

כאשר אנו מאפשרים לעצמנו להשתחרר ולצחוק בקול בקבוצה, מצליח הצחוק לקרב בין האנשים ולשפר קשרים בין אישיים. בנוסף הוא מקדם את תחושת הביטחון העצמי, מסייע בפיתוח האישיות ומיומנויות מנהיגות.

הצחוק הקבוצתי מעניק הזדמנות למפגש עם אנשים בעלי תפיסת עולם חיובית,  נוצרת אינטימיות, קירבה ומרחב בטוח לשיתוף, לקידום יחסי עבודה וכמובן שיפור בתוצרים מבחינה אישית ומבחינה אירגונית. טיפ – רוצים לארגן מסיבה מיוחדת, ארגנו מסיבת יוגה צחוק.

יוגה צחוק משתלב עם כל ארוע חברתי או במקום העבודה. החשיפה לטכניקות של יוגה צחוק יכולה לשמש אתכם בהמשך בחיי היום יום בעבודה ועם המשפחה.

הוסף תגובה