קדרות – כלי חימר

קדרות היא אמנות מן העתיקות ביותר בעולם, בעולם העתיק היו כלים רבים עשויים מחרס ששימשו את האדם: כדים גדולים לאגירה, כלי בישול ואכילה, פכיות קטנות לתמרוקים ולבשמים, מנורות למאור, תיבות מיוחדות, לשמירת עצמות המתים.כלי החרס משמשים את הארכיאולוגיים בזיהוי תקופות היסטריות.

קדרות היא שם כולל לעשיית כלי חרס מחימר, קדרות היא שילוב של אמנות ומלאכה, בקדרות אפשר להפיק כלים תכשיטים ואין ספור חפצים שימושיים ודקורטיביים מחרסית טבעית.

קדרות היא תעשיה והיא נקראת תעשיה קראמית, התעשייה הקראמית היא ביתית ותעשייתית. מיליוני אמנים וקראמיקאים חובבנים מיצרים חפצי חרס בעלי ערך אמנותי ושימושי רב. קדרות מפרנסת אנשים רבים בכל העולם, קדרות עוזרת בשיקום פגיעות בידים ובאצבעות, קדרות מאפשרת לכל אדם לפסל וליצור כלים בכל מני סגנונות, קדרות מקנה סיפוק וחדוות יצירה.

למרות שהקדרות ידידותית נדרש נסיון רב ולימוד טכניקות שונות.

חומר הקדרים (טין, חימר) מצוי בטבע בשפע, החומר הנפוץ ביותר הוא החרסית למיניה ולסוגיה השונים. זהו חומר נפלא, חומר שנוצר על ידי הטבע, במשך מיליוני שנים.לא נדרש ידע מקצועי רב, כדי ליצור מחימר כלים פשוטים ושימושיים, ולא נדרש מכשור יקר או מסובך, כדי ליצור כלי קרמיקה.

עם הניסיון בעבודה עם חימר תדע לשלוט, מיומנותך ישתפרו, תדע לשלוט בחומר ותדע ליצור כלים אומנותיים.

החרסית (החימר ) מצוי בטבע בשפע והוא מצטיין בשתי תכונות: הוא נעשה גמיש ופלאסטי כאשר מערבבים אותו עם מים. ואם שורפים אותו לאחר שיובש בשמש הוא מתקשה ונעשה עמיד בפני מים, חומצות וכדומה, עם זאת הוא שביר.

סוגי החרסית השונים שמכינים מן הטין, נבדלים בטיבם ובצבעם, ולכל אחד מהם תכונות והתנהגות משלו, בייבוש, בצריפה ובזיגוג, זאת בהתאם למקורות השונים של החרסיות השונות, בהתאם לחומרים האחרים הנמצאים בם, בהתאם לשיטות העבודה של הקדר, בהתאם לתנאי הצריפה, משום כך אין בקדרות מרשמי עבודה מדויקים.

הוסף תגובה