קוסמים בעולם

וסמים רבים ידעה האנושות, כמה מהם התפרסמו יותר והשפיעו רבות על התפתחותה של אמנות הקסמים ועל תפיסת הציבור הרחב את עולם הקסמים. ניסיתי להרכיב רשימה של קוסמים המשפיעים ביותר ובמקרה, או שלא, כולם הם קוסמים ממוצא יהודי. לדעתי הדבר אינו מקרי, ומשקף את הנטייה שלנו, היהודים, להיות חזקים ב"עסקי אוויר".

הארי הודיני, אולי הקוסם המפורסם בעולם, היה קוסם יהודי אשר הוא נולד בהונגריה ב-1874 בשם אריך וייס, והיגר עם משפחתו לארצות הברית. שם הבמה שלו, "הודיני", נבחר כמחווה לקוסם צרפתי בשם ז'אן רוברט-הודין. הוא עסק בקסמים מסוגים רבים אך התפרסם במיוחד בזכות קסמי היחלצות מאזיקים, שלשלאות ומיכלי מים, בנוסף לכישוריו כקוסם הוא היה גם מן הסתם מוכשר מאוד גם ביחסי ציבור, הוא הצליח להתפרסם בקרב הציבור הרחב בין השאר בזכות מיצגים של הימלטות והיחלצות אשר כוסו על ידי העיתונות באותה התקופה. הארי הודיני הפך למיתוס, נחרט בזיכרון הקולקטיבי ההיסטורי.

אורי גלר, "קוסם" ישראלי, הוא לדעתי אחד מהקוסמים הגדולים בעולם. ההשפעה שלו על עולם הקסמים היא עצומה. אחד מהענפים הפופולאריים באמנות הקסמים נקרא מנטליזם. זהו תחום הכולל קסמים הקשורים לכח המחשבה, טלפתיה ולטלקינזיס (הזזה והשפעה על עצמים בכח המחשבה). אורי גלר, החל את פעילותו בארץ בשנות השבעים של המאה העשרים. לאחר מכן הוא התפרסם גם בכל העולם. אורי גלר הוא ללא ספק המנטליסט המפורסם והגדול ביותר בהיסטוריה. גדולתו היא לאו דווקא באפקטים עצמם (עם הזמן התחום התקדם ופותחו קסמים מרשימים יותר). גדולתו היא בעיקר בכריזמה הסוחפת שלו, במקוריות, באומץ וביכולת השכנוע. מן הסתם אורי גלר אינו מחשיב את עצמו כקוסם אלא כאדם אשר באמת ניחן בכוחות על טבעיים, יכולת לקרוא מחשבות ולהשפיע על אנשים בעזרת כח המחשבה. קוסמים רבים טוענים כי הוא שרלטן ומתחזה. איני מתכוון להיכנס לויכוח הערכי בנקודה זו, אך על נקודה אחת, לדעתי, אין ויכוח – קוסמים העוסקים במנטליזם חייבים במידה רבה את עיסוקם לאורי גלר. דייוויד קופרפילד (שמו המקורי דייוויד סת' קוטקין) הוא קוסם יהודי נוסף שהתפרסם בארצות הברית בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת. כיום נחשב לאחד הקוסמים המפורסמים והמצליחים בעולם, הוא התפרסם בעיקר בתכניות טלוויזיה ובאשליות גדולות המוצגות באולמות גדולים. בין קסמיו המפורסמים: העלמת פסל החירות וחציית החומה הסינית.

דיוויד בליין, קוסם יהודי אמריקאי, הוא האנטיתזה לדויד קופרפילד. בעוד שדויד קופרפילד עסוק בעיקר באשליות גדולות המוצגות באולמות ענקיים, דויד בליין מציג את עצמו כ- "קוסם רחוב". הוא לקח את עולם הקסמים מן הבמות הגדולות אל הרחוב ואל האנשים הפשוטים. בתכנית הטלוויזיה שלו "קסמי רחוב" הוא הסתובב ברחובות העיר והדהים אנשים בקסמי תקריב (קלוז-אפ). בליין השכיל לייצר לעצמו יחסי ציבור וכיסוי בקנה מידה רחב על ידי מיצגים ציבוריים כמו שהייה במשך זמן ממושך בתוך קוביית קרח גדולה ושהייה ממושכת מתחת למים ללא נשימה.

הקוסמים שבחרתי הם קוסמים אשר לדעתי הם הקוסמים הבולטים ביותר בעולם הקסמים. ייתכן שהחמצתי אחרים. בקריאה שנייה, אני כבר שם לב ששכחתי להזכיר קוסם בשם יאגו, תרומתו לעולם הקסמים שנויה במחלוקת אולם תרומתו לאושרם של ילדים אינה מוטלת בספק. יאגו מצליח להפיח רוח חיים בחפצים שונים והופך אותם לחבריו הטובים ביותר. יחד הם מבדרים ילדים, ומבוגרים.

יאגו הקוסם

קוסם

קוסמים

הוסף תגובה