קוסמים

קוסמים
אנשים רבים מתייחסים אל קוסמים כאל בדרנים השולפים שפן מהכובע. אולם העיסוק באמנות הקסמים מצריך חכמה רבה, מחשבה ותחכום.

העיסוק בקסמים התחיל מוקדם מאוד בהיסטוריה. אמנות הקסמים והאשליה היא מהאמנויות הותיקות בעולם, לאורך השנים, אנשים הוקסמו מיכולות מופלאות וגם פחדו מהן. טבע האדם תמיד נמשך למסתורין ולעל טבעי, לכן האדם נעזר במכשפים, קמיעות וטקסים למיניהם. כבר בתורה מסופר על הקוסמים של פרעה שהפכו מקל לנחש. היוונים והרומאים ניסו לחזות את העתיד באמצעות פירוש חלומות וצפייה בכדורי בדולח.  הם התייעצו בכוהנים שלהם על מנת לקבל מידע מן האלים.
במהלך ימי הביניים, האירופים האמינו בקוסמים ובכוחם, אך הם התייחסו אל הקסמים כאל  חטא ואל קוסמים וקוסמות התייחסו כאל מכשפים ומכשפות אשר חותרים נגד הדת.

גם היום יש אנשים המאמינים במיסטיקה, אמונות טפלות, אסטרולוגיה, גרפולוגיה, וקריאה בקפה.
מאמר זה מתמקד בקוסמים שלא מתיימרים להיות בעלי כוחות על טבעיים או יכולות מיסטיות. קוסמים העוסקים באמנות הקסמים שלא על מנת להוציא מאנשים כסף על ידי הבטחות שווא, אלא משתמשים באמנות הקסמים והאשליה על מנת לבדר, לשעשע  ולעורר את הסקרנות והדמיון של בקהל.

קוסמים משתמשים במספר טכניקות לצורך ביצוע קסמים:
זריזות ידיים – בניגוד למה שמקובל לחשוב אין מדובר בהכרח בידיים זריזות אלא בתנועות מיומנות וחלקות היוצרות אשליה בעיני הצופה. קוסמים משתמשים בטכניקה זו בעיקר בקסמי קלפים, קסמים העוסקים בכסף (מטבעות ושטרות), חבלים, סיגריות וכו', קסמים אלו דורשים אימון רב וממושך.
הסחת דעת והטעיה – תמרון והטית תשומת ליבו של הצופה על מנת שתצטייר במוחו תמונה  אותה מעוניין הקוסם לצייר. הנה מספר דוגמאות: 
–    כאשר קוסם מעוניין שהצופה יביט לכיוון מסוים, הקוסם מביט לשם בעצמו. 
–    שילוב של בדיחה או אמירה מצחיקה ברוטינת קסמים מחליש באותו רקע את הריכוז של הצופה, וכך הקוסם יכול באותו רגע לבצע תנועה אותה הוא מעוניין להסוות.
–    "תנועה גדולה מסתירה תנועה קטנה". כל קוסם המעוניין להסוות תנועה מבצע תנועה גדולה יותר שתסיט את תשומת ליבו של הצופה.
 טריקים – מוח האדם רגיל לחשוב בתבניות מסוימות אותן למד ואליהן התרגל עם השנים. קוסמים נעזרים בתכונה זו כדי לתמרן את מחשבתו של הצופה. חפצים מוכרים המשמשים בחיי היום יום עם שינוי קטן יכולים לבלבל את הצופה. קשה להביא דוגמאות ספציפיות מבלי לחשוף סודות,

קיימים מספר ענפים בתחום הקסמים:
–    קסמי במה ואשליות מוצגים מול קהל גדול מאוד כמו קסם חיתוך אישה, העלמת פיל וכו'. קוסמים מפורסמים העוסקים בסוג כזה של קסמים הם דויד קופרפילד, זיגפריד ורוי,
–    קסמי קלוז אפ (קסמים מקרוב) מוצגים לקהל מצומצם מאוד ולפעמים אף בפני צופה אחד. ביצוע קסמים אלו מהווה אתגר עבור קוסמים מכיוון שהם מתבצעים במרחק קרוב מאוד אל עיני הצופים. קסמים בקלפים, מטבעות, גומיות וטבעות נכללים בתחום זה של קסמים. 
–    קסמי טרקלין (או קסמי סלון) מוצגים בפני קהל הקטן מהקהל של קסמי במה וגדול מהקהל של קסמי קלוז אפ. קסמים אלו מתבצעים בדרך כלל באולמות קטנים או בחדרים. מופעים של קוסמים בימי הולדת ואירועים משפחתיים נכללים בתחום זה.  
–    מנטליזם הוא תחום של קסמים העוסק ב"כוח המחשבה". קסמי מנטליזם מתאפיינים בכך שהם יוצרים אשליה של קריאת מחשבות (טלפתיה), יכולת להזיז או לשנות חפצים בעזרת כוח המחשבה (טלקינזיס) או יכולת להשפיע על מחשבתו של הצופה ועל תת המודע שלו. קוסמים העוסקים בתחום זה מכונים לעיתים מנטליסטים. חלקם מתיימרים להיות בעלי יכולות על טבעיות אולם גם הם קוסמים לכל דבר. 

כל אחד יכול להיות קוסם, אין צורך ביכולות על טבעיות. צריך להיות "משוגע לדבר" ואז היכולות היחידות הנדרשות הן למידה, התמדה, אימון וחריצות – כל אלו יסייעו בלמידת קסמים. דמיון, מעוף יסייעו גם לפיתוח רוטינות חדשות.

יאגו

הוסף תגובה