קורות – שירי לוחמים

כבר מתחילת שנות העשרים, נכתבו, הולחנו והושרו שירי זיכרון לנופלים. מאז הגל הראשון של ה"מאורעות" שבסכסוך הדמים הממושך בין שני העמים.

עם נפילתו של יוסף טרומפלדור בתל חי, כתב עליו חברו לגדוד העברי- זאב ז'בוטינסיקי,את השיר המוכר הפותח במילים "מדן ועד באר שבע-מגלעד לים" ומכיל את המילים "אף שעל".

אבא חושי שהיה ראש העיר חיפה, כתב את השיר שהושר מאז בכל כיתה: "בגליל בתל חי, טרומפלדור נפל".

במהלך גלי המאורעות בסוף שנות העשרים ובשנות השלושים, נכתבו שירים על אנשי חולדה, על החמישה שעל שמם נקרא קיבוץ מעלה החמישה,על השומר אלכסנדר זייד ("על גבעות שייך-אברק") ועוד..

דומה שבמלחמת העולם השניה, לא נכתבו שירים על נופלים מקרב רבבות הלוחמים הארצי-ישראלים שהשתתפו במלחמה. שיר יוצא דופן הוא "אורי" שהוקדש לזכרו של חייל, שהיה בעלה הראשון של הזמרת יפה ירקוני.

למעשה, שירי הזיכרון החלו להיוולד במלחמת השחרור. "דודו" שירם של חפר ובוסקוביץ, היה אחד הראשונים שבהם. מספרים שנכתב  בהשראת נפילתו של דודו צ'רקסקי, בן כפר אז"ר, בקרב על נבי יושע. אך חיים חפר עצמו חזר וציין כי השיר הוקדש בעצם לכל הלוחמים שנפלו.

עוד שירים- "באב אל ואד" לחיים גורי ששירו הבלתי מולחן – "הנה מוטלות גופותינו" הוקרא בטכסי זיכרון רבים ובשירו "רעות" שנכתב שנה לאחר מלחמת השחרור ועוד ועוד..

בשנות החמישים, נכתבו השיר – "היה הוא אפור" (אבישר ווילנסקי) שהושר בפי נחמה הנדל בסרט "הם היו עשרה". והבלדה – "הסלע האדום" שנאסרה במשך שנים לשידור.

לאחר מכן ולצערי הרב, באו מלחמות נוספות ולכל מלחמה "נולדו" שירים משלה.

במלחמת ששת הימים וההתשה שבאה לאחריה, נולדו  שירים רבים כגון-"ירושלים של זהב", "בלדה לחובש", "אחי הצעיר יהודה","מה אברך", החיטה צומחת שוב" ועוד רבים אחרים.

בעקבות מלחמת יום הכיפורים הושרו "שיר ארץ" של נתן יונתן אשר איבד באותה מלחמה את בנו בכורו ליאור ( "כשתגדל ילדי ליאור","שני אלונים" ) ושירים כמו- "אנחנו שנינו מאותו הכפר" ו-"גיורא" לנעמי שמר. אחריהם באו שירים כמו: "האיש ההוא",יש פרחים","נחמה" ועוד ועוד…

ישנם שירים שקיבלו משמעות חדשה לאחר רצח יצחק רבין שאהב כל כך את "שיר הרעות", "לבכות לך" (שיר שכתב אביב גפן על חבר שנהרג בתאונת דרכים) וכמובן-"שיר לשלום".

עד כאן.

בברכה

מוטי דביר – "צמד הווי ובידור"

http://www.havayvebidur.com

הוסף תגובה