רצון ויכולת / מה ההבדל בין רצון ויכולת ומדוע יכולת היא המבחן האמיתי של החיים?

הרצון הוא אינסופי

 

כמעט כל האנשים רוצים את כל מה שאפשרי וקיים. אין כמעט סוף לרמת הרצונות והחלומות של אנשים. אם היה ניתן – אנשים היו לוקחים הכל, כפי שהם אכן מנסים לעשות במציאות.

 

מי לא היה רוצה את הכי יפה, הכי טוב, הכי נוח, הכי מתקדם? כמעט כל האנשים – רוצים כמעט את כל מה שניתן. הבעיה אינה נמצאת אף פעם ברמת הרצונות, כי לכולם יש רצונות. הבעיה היא ברמת היכולת.

 

 

 

לעיתים היכולת היא חלקית

 

לא כל האנשים דומים או זהים. לא לכולם יש את אותה היכולת או אותן היכולות. יש אנשים שיש להם יכולת מסויימת שבאה להם בקלות ואילו אחרים לעולם לא יצליחו להגיע לאותה היכולת גם אם ישקיעו בכך שנים של מאמץ ולימוד.

 

לאנשים ישנה נטייה לבלבל בין הרצונות שלהם והיכולות שלהם. הם בטוחים שהם יכולים להשיג את כל מה שהם רוצים. ברגע שהם אינם מצליחים בכך – הם מאשימים את עצמם ומאוד מאוכזבים מעצמם, כאילו הרצון עצמו הוא המדד היחידי להצלחה ולא היכולת. הם מתקשים להודות בכך שהיכולת שלהם היא נמוכה או לא מתאימה, והם מתמקדים דווקא ברצון עצמו, בעוצמתו ובנחישותו.

 

 

 

על אף הרצון – היכולת היא זו הקובעת את התוצאה הסופית

 

החכמה בחיים היא לכוון לרצונות שיש להם קשר ליכולות שלנו. אם אדם מסויים רוצה להיות זמר אבל אין לו את הקול המתאים, אין לו את הכישרון המתאים – עליו לחפש מטרה אחרת שתתאים לרפרטואר היכולות שלו.

 

גם כשאנשים משיגים את מה שהם רוצים, לעיתים הם מגלים שהם פשוט לא מסוגלים לעמוד בכך והם עוברים למשהו אחר שמתאים להם יותר. כי על אף הרצון עצמו, מה שקובע בסופו של דבר ובטווח הארוך אינו הרצון אלא היכולת, ההתאמה והרלבנטיות של הרצון למידת היכולת והאופי של האדם.

 

רוצים אבל לא יכולים

אל תציבו לעצמכם מטרות שאינן אמיתיות לכם, אינן קשורות במי שאתם, אינן מבוססות על כישורים ועל יכולת אמיתית הטמונה בכם. זכרו, לעיתים קרובות מדי אנשים רוצים לא את מה שמתאים להם אלא את מה שנראה בעיניהם "שווה" או "נוצץ" מרחוק.

 

דווקא כשהם משיגים את זה, או לפחות חווים את זה לפרק זמן מסויים מקרוב – הם מגלים להפתעתם שזה בכלל לא נוצץ בשבילם, לא מספק עבורם ולא ממלא אותם והם נרגעים ומחפשים משהו חדש, אחר, מתאים יותר עבורם ועבור היכולות האמיתיות שלהם.

 

וטיפ לסיום: ברגע שיש מפגש בין הרצון לבין היכולת – רק אז מתגבשת תחושה הישג, ניצחון, הגשמה וסיפוק אמיתיים ואוטנטיים.

 

הוסף תגובה