שיטת המשקלים / מהי שיטת המשקלים וכיצד היא מסייעת ביחסים עם אנשים?

היחסים הם תמיד יחסיים – לכל אדם משקל משלו

יחסים בין בני אדם אינם דבר מוחלט או קבוע אלא דבר מאוד משתנה ודינמי. על פי מחקרים, אדם ממוצע ישנה במהלך חייו מספר לא מועט של פעמים את האדם שבו הוא רואה כ"חבר הטוב ביותר" שלו.

בני האדם מדרגים אחד את השני לפי מידת החשיבות והקרבה שלהם. המשקל שכל אדם מקבל לפי שיטת הניקוד הזאת קובע את מידת הציפיות מאותו אדם, רמת ההשקעה בו, האמון הניתן בו וכמובן את עוצמת הפגיעות והאכזבה ממנו. 

משקל גבוה פירושו ציפיות כבדות וגם אכזבות קשות

כשאדם מעניק משקל גבוה לאדם אחר פירושו של דבר הוא שמידת ההשקעה שלו באותו האדם תהיה גבוהה ולעיתים טוטאלית, שרמת הציפיות ממנו להחזר ולהדדיות תהיה גבוהה וכמובן גם שרמת האכזבה תהיה גבוהה במידה והמשקל שניתן לאותו אדם לא יהיה תואם להתנהגות שלו.

 

למשל, אם נתתם משקל 9 לאדם מסויים, השקעתם בו את הנשמה ואת הלב אבל לא קיבלתם ממנו בחזרה יחס של 9 אלא יחס נמוך של 4 – אתם תרגישו מאוכזבים, מרומים ופגועים. 

ניתן לשנות משקל של אדם – ולשפר את היחסים איתו

לעיתים קרובות, יחסים גרועים עם אדם מסויים פירושם משקל לא נכון שהוענק לו. במקרה כזה, שיפור היחסים יכול לבוא לעיתים רק מעצם שינוי המשקל שניתן לאותו אדם.

לדוגמה, אם מישהו מדרג אותכם במשקל 6 אבל אתם מדרגים אותו במשקל 9 עליכם לשנות את המשקל שלו ולהוריד אותו למשקל 6 כדי שמערכת היחסים ביניכם תהיה הדדית, שיוויונית ומאוזנת. במצב כזה, שבו אתם מדרגים אדם במשקל 6 ומקבלים ממנו בחזרה משקל 6 – ההרגשה שלכם תהיה טובה לגביו, וגם היחסים איתו יהיו יציבים וחיוביים, כי הם הוגנים ומאוזנים.    

החופש לבחור את המשקל

פעמים רבות, אנשים מתעקשים לדרג אנשים במשקל הגבוה ביותר – 9 או 10. הם אינם מוכנים לדרג אנשים במשקלים נמוכים יותר. אנשים טוטאליים רואים את העולם בצורה של שחור ולבן: בעיניהם, יחסים פירושם תמיד נתינה מכל הלב ועד הסוף, ללא פשרות וללא גמישות. התוצאה היא כמובן גם הרבה מאוד פגיעות ואכזבות מאנשים.

אלא שבפועל, לכל אדם יש את החופש לבחור את המשקל שהוא מעניק לאנשים איתם הוא בא במגע ומנהל יחסים. הגמישות הזאת, יכולה להיות כל ההבדל בין יחסים גרועים (המבוססים על אכזבות חוזרות ונשנות) לבין יחסים טובים (המבוססים על יחסים הוגנים ומאוזנים).

וטיפ לסיום: במקום לנתק מגע ולחסל יחסים עם אדם שהענקתם לו משקל גבוה של 9 אך הוא מאכזב אותכם אתם יכולים פשוט להוריד את המשקל שאתם מייחסים לו וכתוצאה מכך לשמר איתו מערכת יחסים הרמונית ונעימה.

הוסף תגובה