Coaching להתאמן וללמוד לאמן

מה הוא אימון?

אימון הוא תהליך בו המאמן מסייע  למתאמן להגדיר חזון, מטרות, ואסטרטגיה כללית, לבנות תוכנית עבודה, ולפעול למימושה. המאמן מלווה את המתאמן במסע להשגת מטרות. הם מסמנים יחד את ההזדמנויות שנקרות בדרך , ובודקים את האופן בו ניתן למצותם. המאמן והמתאמן מלבנים יחד את הסוגיות, החסמים, והבעיות המתגלים בדרך , מוצאים דרכי התמודדות ופתרון, ומפיקים לקחים מכישלונות והצלחות .

אילו סוגי מאמנים ומאמנות קיימים?

נהוג לחלק את  תחום האימון לשני סוגי אימון עיקריים: אימון עסקי, ואימון לחיים.

באימון עסקי מתמקדים באימון הקשור בעבודה. הוא מתאים לאנשים המרגישים תקועים בעבודה, לנמצאים בפרשת דרכים, למקבלי תפקיד חדש, ולאנשים המעונינים להתחיל עסק עצמאי, או להגדילו. באימון עסקי עוסקים בהגדרת עוצמות, ובמיצוי ושיפור מיומנויות הקשורות להשגת יעדים  בתחום העבודה והקריירה.

באימון לחיים מתמקדים בסוגיות ויעדים בתחום האישי והמשפחתי כגון יחסים עם ילדים, בני זוג, וקרובי משפחה; הרחבת דירה ומעבר למקום מגורים חדש, משברים, דיאטה ועוד.

במהלך קורס מאמנים במכון מראות אסטרטגיה מוגדרת האסטרטגיה המקצועית והשיווקית של המאמנ/ת.

דוגמה לסוגי מאמנים שהוגדרו: מאמנת לדיאטה, מאמנת למציאת זוגיות, מאמן לאופטימיזציה במשפחה, מאמן להתנהלות פוליטית בעבודה ובמשפחה, מאמנת וירטואלית, מאמנת נוער, מאמנות למיתוג עצמי, מאמנת לניהול בית, מאמנת לניהול השלמות הפנימית, מאמנת משפחה ועוד.

אילו רכיבים נוספים יש במסלול ההכשרה למאמנים?

בהכשרה למאמנים מועבר ידע על תורת האימון. יחד עם זאת,  מרבית הגישות דוגלות בכך שמאמנים צריכים בעצמם להתאמן לפני שהם הופכים למאמנים. לכן, בד"כ ההכשרה מתחילה בכך שהמאמנים לעתיד, עוברים בעצמם אימון בו הם מציבים את מטרותיהם, גוזרים את דרכי הביצוע,  ומתחילים לצעוד בדרך להשגת היעדים והמטרות. בנוסף, עוברים המאמנים תהליך של חניכה בו מאמנים משתתפי הקורס את עמיתיהם ומתאמנים הפונים אליהם.

 

 

כיצד התהווה התחום?

   ההכרה בחשיבותן של הצבת מטרות , ובחשיבותו של האימון הגיעה מתחומים רבים:

·        פרופסור מיה ארז , ולוק ולטם, היו פורצי דרך בתחום המחקר של הצבת מטרות ויעדים, וההשפעה הכמעט מאגית של המחויבות אליהם.

·        במיתולוגיה היוונית מופיעים סיפורים על פיגמליון, הפסל שעיצב פסל, ולאחר מכן התאהב בו, וחלם שיהפוך לבשר ודם, וכך נהייה. הפסל הפך לאדם בזכות כוח הרצון והנחישות של הפסל. הבלתי אפשרי הפך לאפשרי.

·        במדעי ההתנהגות חקרו את אפקט פיגמליון, ועד היום זהו אחד החוקים החזקים שקיימים בתחום הפסיכולוגיה, עם אחוזי ניבוי מדהימים. מחקרים רבים מגלים, שוב ושוב, שבדיקת המטרות של אנשים, מגלה את עתידם. באחד המחקרים למשל, שאלו תלמידים, בתחילת השנה,  לאיזה ציון הם שואפים להגיע.  היו תלמידים שלא הבינו מה רוצים מהם, כיוון שמדובר ביום הראשון של השנה. היו תלמידים ששאפו רק לעבור. והיו תלמידים שאמרו שהם לא מסתפקים בציון שהוא למטה מ-90. מהמחקר עולה שהאדם יוצר את המציאות (בגבולות מסוימים…). התלמידים שכלל לא חשבו על ציון אליו הם שואפים, קיבלו את הציונים הנמוכים ביותר בכיתה. כמו כן התגלה, שככל שהתלמידים שאפו לציון גבוה יותר, הציון שלהם בסוף השנה, אומנם היה גבוהה יותר.  ממחקרים רבים עולה שניתן לגרום לאנשים לשאוף ליותר, ובקורסי הכשרה למאמנים, מתאמנים בטכניקות השונות לנטיעת ציפיות גבוהות במתאמנים.

·         במחזות כמו גבירתי הנאווה, עסקו ביכולת לחלום בגדול ולהגשים בענק.

·         סטיבן קובי בנה אימפריה של מספר דונמים בארה"ב לחקירת השיטות של הצבת יעדים אצל אנשים אפקטיביים במיוחד.

·        הספר לנצח נבנו מתעד את תופעת הצלחה, באמצעות הצבת מטרות,  ברמה הארגונית. 

אנו יכולים לראות רצף של התפתחות שהביאה להכרה בחשיבות של הצבת מטרות סיסטמתית, ולעשייה לאורם של מטרות,  ולהגדרתם כתחום בפני עצמו-האימון.

*עינת גרוס הינה הבעלים של מכון מראות אסטרטגיה ברמת גן.במכון ניתן לעבור הכשרה למאמנים. כמו כן ניתן לעבור במכון אימון עסקי ואימון לכתיבת קורות חיים וריאיונות עבודה .לפרטים נוספים: 0507428550

einatt@bezeqint.net

http://planet.nana.co.il/strategy

הוסף תגובה