אילון כסיף, מנכ"ל קמפוס פאס: "מחקר השורשים שלי הפך לחברה"

אילון כסיף, מנכ"ל קמפוס פאס: "מחקר השורשים שלי הפך לחברה"

את אילון כסיף אנו פוגשים בסניף קמפוס פאס בפורטו, פורטוגל, לאחר שעבר לשם עם משפחתו בסוף 2020. החברה עצמה הוקמה בישראל ב-2015, ומאז סייעה לאלפי ישראלים לקבל אזרחות פורטוגלית / אירופאית, מתוקף היותם צאצאים למגורשי ספרד.

"הכול התחיל כשמצאתי עדויות לכך שאני בעצמי צאצא למגורשי ספרד", אומר כסיף. יחד עם אישתו, ונסה כסיף – מומחית בגנאולוגיה (חקר שורשים) – השניים מצאו מסמכים החוזרים אחורה 4 או 5 דורות במשפחתו משני הצדדים: צד אחד חי בפורטוגל והצד השני בספרד.

"אין צורך להוכיח קשר ישיר למגורשים, 25 או 30 דורות אחורה… ובעצם זה גם לא תמיד אפשרי", אומר כסיף. "מספיק להביא עדויות שסבא או סבתא הגיעו מספרד, מפורטוגל או מכל מדינה אחרת שאליה ברחו המגורשים, והזכאות לאזרחות פורטוגלית היא רק עניין של זמן".

המדינה הראשונה שהחליטה על שינוי חוק האזרחות לטובת המגורשים, הייתה לא פחות מאשר ספרד בכבודה ובעצמה. לאחר שממשלת ספרד הכירה בעוול הנורא שנעשה ליהודים בשטחיה בסוף המאה ה-15, הוכנסו שינויים בחוק הקיים ב-2015. שינויים אלו איפשרו לכל יהודי שמוכיח קשר לאבותיו המגורשים, לקבל אזרחות ספרדית.

אומנם התנאים לקבלת האזרחות בספרד היו נוקשים יותר, וכללו חובות כגון מבחן שפה, מבחן ידע בתרבות ועוד – אבל רבים שנכנסו לתהליך אכן סיימו אותו בהצלחה. בסופו של דבר, לקראת סוף שנת 2019 – פג תוקפו של החוק החדש ונסגרה האפשרות לקבל אזרחות ספרדית למגורשי ספרד.

"המזל הגדול הוא שבדיוק באותה שנה, 2015, גם פורטוגל החליטה לצאת במהלך דומה" – אומר אילון כסיף. "גם אני עצמי קיבלתי אזרחות ספרדית ופורטוגלית, אחרי שלמדתי את השפה והוכחתי שייכות לצאצאי המגורשים." הפעם תנאי הזכאות היו קלים יותר בהשוואה לאלו הספרדיים, ונכון להיום עשרות אלפי יהודים כבר קיבלו את הדרכון הפורטוגלי שלהם לאחר שהוכיחו קשר כלשהו לצאצאי המגורשים.

כיום קמפוס פאס פועלת הן בישראל והן בפורטוגל בפיקוחו של אילון כסיף, מנכ"ל החברה, ומסייעת לא רק בקבלת אזרחות פורטוגלית – אלא מספקת גם מגוון רחב של שירותים נלווים: סיוע בהנפקת הדרכון ותעודת האזרח (תהליך נפרד מקבלת האזרחות עצמה); הוצאת אזרחות גם לבני זוג ולילדים (עוד תהליך נפרד); סיוע בפתיחת חשבון בנק, הוצאת רישיון נהיגה וקבלת מספר NIF ברשויות המס הפורטוגליות; רישום נישואין בפורטוגל, שינויי שם, תרגומים ועוד.

פרטים נוספים באתר https://campuspas.com

הוסף תגובה