דרכון ספרדי למגורשי ספרד – מדוע זה כבר לא אפשרי

דרכון ספרדי למגורשי ספרד – מדוע זה כבר לא אפשרי

רקע היסטורי

משפט חכם אומר שמי שלא יודע היסטוריה, כנראה נדון לחזור עליה שוב ושוב. ידיעת ההיסטוריה שלנו – הן כאינדיבידואלים והן כעם – חשובה מבחינות רבות. אחת מהן היא האפשרות להכיר את השורשים האמיתיים שלנו, ולדעת מהן הזכויות האזרחיות הנגזרות מכך.

בסוף המאה ה-15, בפקודת המלך והמלכה באותם ימים, גורשו כל יהודי ספרד שלא היו מוכנים להתנצר. עשרות אלפים עזבו את מקום מושבם מזה מאות שנים, והיגרו למדינות סביב – באירופה, במזרח התיכון, בצפון אפריקה ואפילו עד אמריקה. כמה שנים בודדות לאחר מכן, גם יהודים שהגיעו לפורטוגל בעקבות הגירוש – שוב מצאו עצמם מגורשים.

תחילתו של שינוי

בתחילת המאה ה-21 – יותר מ-500 שנה לאחר מכן – החליטה הממשלה הספרדית לתקן את העוול הנוראי שנעשה ליהדות ספרד. ב-11 ביוני 2015 תוקן חוק האזרחות הספרדי, כך שיכלול גם צאצאי מגורשים – ובתנאי שיוכלו להוכיח קשר לאבותיהם מהעבר, לצד תנאים נוספים כגון ידיעת השפה הספרדית, התרבות והחוק וכן אף מגורים בספרד לתקופה מסוימת.

כמה שנים לאחר מכן, בעקבות ממשלת ספרד – התקבלה החלטה דומה גם בממשלת פורטוגל. ההבדל הוא שהתיקון בחוק האזרחות הפורטוגזי הרבה יותר קל ליישום, מכיוון שאינו דורש הוכחת ידע בשפה ובתרבות (זאת בניגוד לחוק הספרדי, שכן דורש זאת ומערים קשיים על מבקשי הדרכון הספרדי).

מכיוון שהיהודים המגורשים הגיעו לאינספור מדינות לאחר הגירוש, יהודים רבים זכאים כיום לקבלת דרכון ואזרחות אירופאיים מתוקף היותם צאצאי המגורשים. בניגוד לנהוג לחשוב, לא רק יהודים ספרדים או מזרחים נכללים ברשימה, אלא אף אשכנזים רבים, שמגלים תוך כדי תהליך המחקר – שחלק מאבותיהם קשורים למגורשי ספרד ופורטוגל.

תחילת הסוף של הדרכון הספרדי

כפי שצוין, התיקון המקורי לחוק הספרדי בוצע בשנת 2015 – ומאז קיבלו דרכון ו/או אזרחות אלפי צאצאים של מגורשי ספרד. במרץ 2018 הוארך החוק החדש, על מנת לאפשר ליהודים נוספים ברחבי העולם ליהנות מדרכון אירופי לכל עניין ודבר, שמקנה להם זכויות רבות במדינות האיחוד:

  • מגורים ועבודה באירופה
  • מעבר חופשי בין מדינות האיחוד
  • לימודים במוסדות מובחרים (לעיתים גם בחינם)
  • ויזה לארצות הברית
  • הקלות בנושאי עסקים ונדל"ן
  • ועוד

לאחר פקיעת תוקפו של חוק האזרחות המתוקן באוקטובר 2019, הסתיימה למעשה האפשרות לקבל דרכון ו/או אזרחות ספרדיים עבור צאצאי המגורשים. בשלב זה עדיין לא ברור האם ממשלת ספרד תבצע מהלכים נוספים בנושא, אבל בכל מקרה זה כנראה לא עתיד להתרחש בזמן הקרוב.

האפשרויות הנוכחיות

הוצאת דרכון אירופי לא מותנית אך ורק בהוכחת קשר לצאצאי המגורשים, אבל זו בהחלט הדרך המהירה והיעילה ביותר לעשות זאת כיום. למרבה המזל, חוק האזרחות הפורטוגלי עדיין מאפשר לעשות זאת, ובתנאים מקלים הרבה יותר בהשוואה לחוק הספרדי.

החוק הפורטוגזי מבקש להוכיח קשר לקהילות היהודים הספרדיות/פורטוגזיות מתקופת הגירוש. לאחר בירור זכאות ראשוני, יש להגיש מסמכים המוכיחים את הקשר הנ"ל, אם באמצעות שם משפחה ואם באמצעות מחקר גנאולוגי ואמצעים אחרים. מכיוון שמדובר בתהליך הנמשך בין שנה לשנתיים, מומלץ להיעזר במומחים המבינים בנושא, ויודעים כיצד להתמודד עם הבירוקרטיה הכרוכה בכך.

לבדיקת זכאות חינם לדרכון פורטוגלי – צרו קשר עם קמפוס פאס
טלפון: 077-9966145
אתר: https://campuspas.com

הוסף תגובה