הקצפת החלב

הקצפת החלב עבור הכנת קפוצ'ינו דורשת מיומנות לא קטנה. במידה ורכשתם מכונת אספרסו ( ואולי גם מטחנת קפה), מגיע לכם להתפנק עם קפוצ'ינו מעשה ידיכם. 
במה יש להצטייד על מנת להקציף את החלב לקפוצי'נו?
דבר ראשון לרכוש קנקן הקצפה, רצוי מנירוסטה, אולם גם פורצלן יכול להתאים. בנוסף, רצוי שהחלב בו אתם משתמשים יהיה חלב 2% שומן לפחות, חלב דל שומן פחות מתאים להקצפה (היום ניתן גם למצוא חלב מיוחד המיועד להקצפה). ככל שהחלב עשיר יותר, המרקם שלו בקפה יהיה סמיך יותר.
מה סדר הפעולות הנכון  כדי להקציף חלב?
 יש למלא כשני שליש של קנקן החלב בחלב קר. הסיבה שלא ממלאים עד למעלה הוא כדי להשאיר מקום לקצף שייוצר במהלך החימום. אין להשתמש בחלב שחומם כבר קודם לכן, או שטעם הקפוצ'ינו עלול להיפגם.
מדוע חשוב להמתין מספר שניות לפני שמתחילים להקציף את החלב?
לאחר שלחצתם ( או סובבתם) על המתג המפעיל את אדי הקיטור המתינו מספר שניות על מנת שהמים יצאו ולא יתערבבו בחלב. כך כשתכניסו את הידית לכלי החלב יצאו רק אדי קיטור בטמפרטורה הנכונה. חשוב לשים לב, ישנן מכונות בהן אין צורך להמתין מספר שניות, חשוב תמיד להיוועץ בהוראות היצרן על מנת להפיק את המרב ממכונת הקפה שלכם.
למה לשים לב בזמן שמקציפים חלב?
במהלך השניות הראשונות של ההקצפה נוצר רוב הקצף. אנשים רבים מתבלבלים לחשוף שככל שהבועות גדולות יותר הקצף טוב יותר, אולם דווקא קצף קטיפתי בעל בועות קטנות מהווה קצף יציב וסמיך יותר. שימו לב שאין להרתיח את החלב, הטמפרטורה המקסימאלית המומלצת היא 75 מעלות צלסיוס. מעבר לכך, החלב יאבד מטעמו. הקצפת החלב דורשת ניסיון אולם במידה וחשוב לכם להגיע לשלמות בכוס הקפוצ'ינו הראשון שלכם מומלץ לרכוש טרמומטר אשר יורה על הטמפרטורה המדויקת.
היכן יש למקם את הסטימר?
יש להקפיד שהסטימר ( הזרבובית) יהיה תמיד בתוך החלב ולא בתוך הקצף, כלומר שיגיע כמעט עד לתחתית הכלי. ככל שהחלב מתחמם הניעו את הקנקן בתנועות סיבוביות למעלה ולמטה. אם אתם נעזרים בטרמומטר, דאגו לייצב את הסטימר בתחתית הכלי כשהחלב יגיע ל-25 מעלות צלסיוס, וכמובן שיש להפסיק את ההקצפה כשהמד עומד על כ-70 מעלות.
כיצד מסיימים את פעולת ההקצפה?
יש לכבות את המתג של אדי הקיטור, ולנקות את הסטימר במטלית לחה. אם יש בחלב בועות אוויר גדולות ניתן לחבוט בקנקנן קלות על השולחן על מנת לצמצם את האוויר הכלוא בתוכן. לאחר שסיימתם להקציף את החלב הכינו את אספרסו ומזגו את החלב כך שיתערבב קלות עם הקפה המוזהב. ועכשיו, שתו את הקפוצ'ינו שלכם בהנאה!

 באדיבות חברת אמיגו קפה, מכונות קפהמכונות אספרסו ועוד.

הוסף תגובה