להמציא את הגלגל מחדש

 

מי יכול לומר לי מה הייתי בגלגול הקודם? ומה קורה לנו לאחר המוות? כל מה שרצית לדעת על גלגול נשמות ולא העזת לשאול

 במאמר הקודם, "אל תחכו לגלגול הבא" דיברנו על אחת השאלות המסתוריות והמסקרנות ביותר: מה קורה לנו לאחר המוות? מה קורה שם בשנייה שאנו עוצמים את עינינו, לאן מתגלגלת הנשמה, ומהו באמת גלגול נשמות על פי חכמת הקבלה? 
ספר הזוהר מסביר שהחיים שלנו כתובים כמו רצף של סצנות בסרט. כשהתסריט מגיע אל נקודת השיא, שהיא המפגש עם חכמת הקבלה, עוברות המושכות לידיים שלנו ואנחנו קובעים את הקצב. רק אז אנו מתחילים להתגלגל. כל גלגול הוא שלב בהתפתחות הרוחנית שמקרב אותנו אל הבורא.
במאמר הזה נשתדל להרחיב את התמונה עם שאלות נפוצות, ותשובות קצת פחות נפוצות על גלגול נשמות.

האם אדם יכול להתגלגל בתור בעל חיים?
בניגוד לכל האמונות התפלות, הנשמה לא מתגלגלת אף פעם בחיות, היא אינה קשורה לדרגת הצומח וודאי שלא לדרגת הדומם. הנשמה יכולה להתגלגל רק בדרגת האדם. אם כך, כיצד מסופר בחלק מספרי הקבלה, על אנשים ש"נשמתם כן התגלגלה בבעלי חיים"? התשובה פשוטה.
כבר בתחילת המבוא לספר הזוהר (אות ה), כתוב שכל כתבי המקובלים מתייחסים תמיד "רק לבחינת נשמות בני אדם". במילים אחרות, כל כתבי הקבלה המקוריים שבהם מוזכרים המושגים "דומם", "צומח", "חי" או "מדבר", מתייחסים אך ורק לפנימיות נשמת האדם. באותם ספרים, המושגים "דומם", "צומח", "חי" ו"מדבר" מתארים את רמות ההתפתחות השונות שלה. ולכן כאשר המקובלים כותבים שנשמתו של אדם מתגלגלת בנשמת בעל חי וכו', כוונתם ללמד את הקורא שאותה נשמה עוברת משלב התפתחות אחד למשנהו.(להרחבה בנושא ניתן לעיין במאמר "מהות חכמת הקבלה", ספר קבלה למתחיל. וכן בספר תלמוד עשר הספירות, חלק א, "הסתכלות פנימית"). 

מה קורה לנו לאחר המוות?
ברגע המוות הגוף הפיזי שלנו מפסיק להתקיים. אם הצלחנו לפתח נשמה במהלך החיים שלנו, נמשיך להתקיים בה גם לאחר מות הגוף. במידה שלא פיתחנו את הנשמה בחיינו, אנו נמצא את עצמנו שוב בעולם הזה, עם חיים אחרים ותסריט שונה לחלוטין. 

מי יכול לומר לי מה הייתי בגלגול הקודם?
כל הקוראים בקפה והמיסטיקנים למיניהם לא יוכלו לדעת מה עבר עליך בתקופת החיים הקודמת שלך. רוב האנשים משוכנעים שהיו בתקופת חיים קודמת מלך או נסיכה קסומה, אבל בדרך כלל מסתכם הדבר בדמיונות שווא…
רק כשהאדם מתעלה באמצעות שיטת הקבלה לעולם הרוחני, אז נפרסות בפניו כל תקופות החיים והגלגולים שעבר, והוא מבין את הסיבות שהובילו אותו לחיות כל אחת מהן. 

איך אני יכול למצוא את ה"נשמה התאומה" שלי?
כשאנו מחפשים בן זוג, לא כדאי לנו להתבלבל עם כל מיני מושגים מוטעים ודמיונות. כדאי לבחור את בן הזוג לפי נטיית הלב ולפי מראה העיניים, ולא על סמך חוסר הבנתנו את המציאות הרוחנית. 

מה קורה לנשמה שהתחילה בתיקון ולא הספיקה לסיים אותו?
אדם שכבר הפך להיות בעל נשמה והביא אותה לדרגה רוחנית כלשהי, אינו עושה את כל ה'סיבוב' מחדש. בתקופת החיים הבאה הנשמה שלו תמשיך את התהליך הרוחני בדיוק מאותה מדרגה רוחנית שאליה הגיעה. 

למה אומרים שהקבלה מבטיחה חיים נצחיים?
המקובלים, כמו כל בני האדם, נפטרו מהעולם הזה. אם כך, עולה השאלה על איזו תחושת נצחיות בדיוק אנו מדברים? כאשר המקובלים מדברים על חיים נצחיים, הם אינם מתייחסים בכך לקיום בגוף הגשמי. כוונתם היא שנשמתו של המקובל שהתעלתה עוד במהלך חייו לעולם הרוחני היא זו שממשיכה להתקיים בנצחיות. לעומת זאת, גופו הגשמי נפטר מהעולם הזה כמו גופו של כל אדם אחר.
בין שני הדברים הללו אין סתירה כלל, ולכן תחושת החיים של המקובל אינה נפסקת על ידי המוות הגשמי. חייו בעולם שלנו מסתיימים ברגע שאינו נחוץ יותר לדורו. אמנם בעולם שלנו נראה שהמקובל נפטר ואינו חי עוד, אולם נשמתו ממשיכה להתקיים בעולם הרוחני, נצחית ומלאת אהבה כמו הכוח העליון שאותו היא השיגה. 

מה עומד בבסיס התפתחות הדורות?
כל הידע והניסיון שאנו צוברים בתקופת חיים אחת, הופכים לתכונות ולנטיות הטבעיות שלנו בתקופת החיים שבאה אחריה. ניתן לראות זאת בבירור על ילדינו שמסתגלים לטכנולוגיה חדישה בקלות רבה, לעומת דור המבוגרים שזקוק לזמן רב כדי ללמוד לבצע את אותן פעולות. כך, לאחר שהנשמה צברה ניסיון במשך אלפי שנים, היא מוכשרת להתחיל את התפתחותה הרוחנית. 

מהי תחיית המתים?
"תחיית המתים" הוא מושג שמוכר לרובנו מסרטי מתח הוליוודיים: גופות המתים קמות לתחייה מקבריהן, קורמות עור וגידים ומתחילות לחיות את חייהן מחדש. אין ספק כי זהו תיאור מסקרן, אך אין בו מן האמת.
חכמת הקבלה מגלה לנו את המשמעות האמיתית של "תחיית המתים": לפי הקבלה כל עוד שרצונות האדם אגואיסטיים, כל עוד שהוא חושב על עצמו בלבד, רצונותיו נקראים "מתים". לעומת זאת, לאחר שהאדם יתקן את רצונותיו ויהפוך אותם לרצונות אלטרואיסטיים, של נתינה לזולת, הם יחזרו לחיים. זוהי המשמעות האמיתית של "תחיית המתים". 

מהו העולם הבא?
מקובלים מלמדים ש"עולם הבא" הוא לא העולם שמחכה לנו לאחר שנמות. המושג "עולם הבא" מתייחס למציאות עליונה שאותה משיג אדם ההולך בדרך ההתפתחות הרוחנית. אדם שלא השיג במהלך חייו את הרגשת העולם הרוחני במלואה, ייאלץ לשוב ולהתגלגל לעולם הזה לאחר פטירתו עד אשר הוא ישיג אותה.

הוסף תגובה