מועדון צוותא

באלבום "דרכים" משנת 1979 שר שלמה ארצי על צוותא "זה כבר כמה ימים שבצוותא מופיע זמר מחופש" וכמו ארצי מיטב האמנים הבולטים של ישראלים עמדו על במת צוותא הרבה יותר מפעם אחת.

אז איך כל זה התחיל? "צוותא" הוקם כ"מרכז לתרבות מתקדמת" בשנת 1958 בידי המשורר אברהם שלונסקי. המקום היה בעצם המשך ישיר לרעיון של "מרכז לתרבות מתקדמת" של תנועת  השומר הצעיר כזרוע אמנותית שתבטא את ערכי התנועה.

בשנת 1963 עבר המרכז למקום חדש במרתף ברח' מאפו 11. אומנים צעירים קיבלו את ההזדמנות ואת הבמה להציג את כישוריהם בתחומים כמו: מוזיקה, תיאטרון סאטירה וגם ז'אנר חדש החל את דרכו במקום "הקברט הפוליטי".

במהלך שנות השישים הפך מועדון הצוותא למוסד חשוב בתחום התרבות ובאותם השנים לא היה אמן חשוב בארץ שלא לקח חלק באחת מתוכניות המקום.

למשכנו הנוכחי – אבן גבירול 30 (בניין בית ציוני אמריקה) הגיע המרכז בשנת 1972.

בחלוף השנים, צוותא צבר תאוצה ופופולאריות  כמרכז תרבות מהחשובים בארץ. מדי חודש בחודשו מתקיימים במקום מעל למאה אירועים בתחום המוסיקה, התיאטרון, הקברט וכן הרצאות ותערוכות. האמנים המובילים במדינה – מוסיקאים, סופרים, משוררים – הם אורחיו קבועים של המקום.

מדי שנה מבקרים בצוותא יותר מ- 150,000 בני אדם  אשר צופים ולוקחים חלק בשלל האירועים התרבותיים שהמקום מציע. 

צוותא מספקת מדי שנה הצגה מקורית אחת, כ 20 הפקות פרינג' חדשות, מקיימת תיאטרון קריאה למחזות ישראלים חדשים, מקיימת את "פסטיבל התיאטרון הקצר" המכיל בתוכו כ -8 עד 10 הצגות קצרות בהפקת בכורה, מטפחת להקות תיאטרון חובבים מהתנועה הקיבוצית, מתנ"סים וכד'. כן, מפיקה צוותא כ – 4 ערבי הוקרה למשוררים.

צוותא היה וממשיך להיות כאחד מעמודי התווך של התרבות הארץ ישראלית, משכן לתרבות ובית חם בעבור אמנים וותיקים וחדשים.

הוסף תגובה