5 סימנים עיקריים לזיהוי נקודת חן חשודה

5 סימנים עיקריים לזיהוי נקודת חן חשודה

מלנומה, או במילים אחרות סרטן העור, אפשר בדרך כלל לזהות בשלבים יחסית מוקדמים על ידי נקודות חן חשודות שמופיעות באזורים שונים בגוף. במאמר הבא נסביר מה לעשות על מנת לזהות נקודות חן כאלה, עם מי אפשר להתייעץ ומתי צריך לפנות לרופא

סרטן העור מכונה בעגה המקצועית מלנומה והוא נחשב שכיח יחסית אצל גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. עם זאת, לא תמיד צריך לדאוג ממצב של ניתוח להסרת מלנומה ויש נקודות חן שלא אמורות לעורר חשד. אז כדי לבדוק האם בכלל כדאי לשקול טיפול במלנומה ועל מנת לברר באיזה סוג של בעיה מדובר, חשוב להכיר את הסימנים העיקריים לנקודת חן חשודה:

1. נקודת חן שהצורה שלה שונה משאר השומות

הבעיה העיקרית שגם עלולה לגרום עיכוב בתהליך של טיפול במלנומה רלוונטית לגברים או נשים שיש להם על הגוף כמות גבוהה יחסית של נקודות חן. אבל דווקא בנסיבות כאלה, צריך לבדוק האם ואיפה יש נקודת חן שהצורה שלה מעט שונה משאר השומות. אם הצורה של נקודת החן שונה ואין לכך הסבר הגיוני אחר, חשוב לפנות אל בעלי מקצוע שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. הם יכולים להמשיך את הטיפול מבחינת ניתוח להסרת מלנומה ולשלול או לאשש חשדות מקדימים.

2. נקודת חן חריגה באזור של כפות הידיים או הרגליים

גם המיקום של השומה משחק תפקיד בשביל לזהות את הסיכונים שהיא מבטאת. בהקשר הזה, צריך לשים לב אזורים שבדרך כלל לא חשופים לשמש – כגון כפות הידיים והרגליים. מצד שני, יש לזכור שגם אזורים אלו לא פטורים מהסיכון לסרטן עור ושצריך לבדוק אותן בבדיקה מקצועית אחת לתקופה מסוימת. מבחינה עצמאית, מה שאפשר לעשות הוא לבדוק אם הופיע כתם או שומה על כפות הידיים או הרגליים ובמקרים כאלה גם לגשת לבדיקה.

3. הופעת פיגמנטציה לאחר הסרת שומה

יש תהליכים שונים שמאפשרים הסרת שומות מטעמים של תפקוד או אסתטיקה. לאחר תהליך כזה, צריך לבדוק את התגובה של הגוף. אם מסירים שומה חשודה אבל לאחר מכן רואים שינוי בצבעים של הצלקת, זהו ממצא מדאיג שמחייב בדיקה בשאלה האם השומה שהוסרה היא איננה סרטנית. כמו כן, ניתן לפנות באותה הזדמנות אל רופא עור כדי לברר לגבי כתם על או ליד הצלקת ובעיקר אם גם מופיע כאב.

4. גוון שומה אינו אחיד

אי אפשר לדבר על זיהוי נקודת חן חשודה בלי להזכיר את הגוון והצבע. זה למעשה אחד הסימנים שאותם אמור להיות הכי קל לזהות, כי הם לא דורשים מעורבות מקצועית ומשום שאפשר לעשות את זה גם לגמרי לבד בעמידה מול המראה. ספציפית ולפי הנחיות האגודה למלחמה בסרטן לדוגמא, מדובר על שומה שהצבע שלה אינו אחיד ושהגוון שלה נע בין שחור, חום, ורוד וכחול.

5. גודל השומה עולה על 5 מילימטרים

בכל מקרה של חשד ניתן להפעיל עוד כמה כלים לצורך הבחנה בין נקודות חן רגילות לבין כאלה שעלולות להעיד על מחלה חמורה יותר. ספציפית לגבי גודל למשל, חשוב לשים לב לשומות שהקוטר שלהן עולה על 5 מילימטר. רק בשביל לסבר את האוזן, צריך להבין שמדובר על קוטר של עיפרון ושבכל מקרה כזה צריך להגיע כמה שיותר מוקדם לבדיקה אצל הרופא. מטרת הבדיקה אצל הרופא היא לבחון את השומה גם על רקע ממצאי מעבדה ולהתאים את הטיפול לרקע הרפואי, למצב הבריאותי הקיים, לגיל או לתסמינים אחרים.

הוסף תגובה