האיש מאחורי הסטורי של אווה

האיש מאחורי הסטורי של אווה
צילום: Unsplash

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, במאי 2019, עלה לאוויר ברשת האינסטגרם הסטורי של אווה – רצף של 70 סרטוני סטורי, כל אחד בן דקה אחת, אשר צולמו בטלפון סלולארי וכללו שימוש בריגשונים והאטשטאגים פופולריים בקרב בני נוער. במרכז הסרטונים עומדת השחקנית מיה קוויני המגלמת את הנערה אווה היימן, שנרצחה במחנה ההשמדה אושוויץ בשנת 1944.

החיבור בין רשת האינסטגרם, המזוהה עם שמחה ונעורים, לזיכרון הכואב של זוועות השואה, היה שנוי במחלוקת, אולם רק לרגע קצר. עם עלייתו לאוויר של הסטורי של אווה בתוך פחות מיממה אחת זכה הפרויקט ללמעלה ממאה מיליון צפיות, המלצות ממובילי דעה, שחקנים ואומנים, הבית הלבן, ראש ממשלת ישראל ורבים נוספים. הסטורי של אווה נגע בבני נוער, שנחשפו לסיפור בפלטפורמה בה הם מבלים חלק ניכר מזמנם ובשפה שלהם, באופן שכל ספר לימוד או מוזיאון לא יכלו לייצר.

מקור: unsplash


הרעיון, האומץ, ההשקעה וההפקה שייכים לאיש העסקים המוביל מתי כוכבי, אשר בשיתוף עם בתו מאיה כוכבי, בחר לעשות מעשה שיקרב את בני הנוער לפרק החשוב והמשמעותי בהיסטוריה של עם ישראל, והבין כי הפלטפורמות הדיגיטליות באשר הן, הן למעשה רק כלי, אשר באחריותנו לצקת לתוכן את התוכן. בזכות הפרויקט של כוכבי נחשפו לסיפור השואה מיליוני אנשים וקהילות שלמות בעולם, אשר לא ידעו כלל על קיומה של השואה.

כוכבי בחר ברשת האינסטגרם כפלטפורמה, מתוך ההבנה ששם נמצאים בני הנוער בלאו הכי, ולמעשה הפרויקט כולו מוצג ובנוי על סמך המחשבה כי כך הדברים היו נראים לו לאווה היימן היה טלפון סלולארי וחשבון אינסטגרם.

הסיפור עצמו נלקח מיומן מקורי ואותנטי של הנערה, שהשתמר במוזיאון הלאומי יד ושם, והצילומים התבצעו בהשקעה של עשרות מיליונים בעיר לבוב, על גבול פולין אוקראינה, יחד עם למעלה מ-400 שחקנים וניצבים.

ההפקה נעזרה באוספים פרטיים של ביגוד, תפאורה, כלי נשק, רכבות וכלי רכב ליצירת תמונה אותנטית ונאמנה למקור, והסיפור עצמו שילב אנקדוטות מחיי היום יום של הנערה אווה היימן, בצל אירועי המלחמה ועד גירושה לאושוויץ, ימים אחדים בטרם נרצחה שם.

כוכבי בחר ביומנה של אווה היימן בשל סיפורה הנוגע, כמו גם העובדה שלא כלל אירועים שעשויים להיות קשים לצפייה, בעבור בני הנוער אליהם ייעד את הפרויקט.

מתי כוכבי, מייסד ומנכ"ל קבוצת AJT, אשר מוכר בזכות פעילותו העסקית הענפה, הוביל את היוזמה והשקיע בה ממרצו ומכספו, ללא כל מטרת רווח, בראיה חברתית וניסיון לקרב בני נוער בישראל ובעולם לזיכרונות השואה והגבורה.

בכנס השנתי של איגוד השיווק הישראלי שהתקיים בינואר השנה, זכה כוכבי לתואר איש השנה, בזכות הפרויקט הסטורי של אווה והצלחתו חסרת התקדים. דווקא בפרויקט חברתי, ללא מטרת רווח, ועם אמירה ערכית וחברתית, הצליח כוכבי להשפיע על רבים, ולהחדיר את התובנה כי הטכנולוגיות השונות נמצאות כאן עבורנו, ולא אנחנו עבורם.

הוסף תגובה