אביזרים לברמן וטיפים בהכנת קוקטיילים

משקאות חריפים הדומים לקוקטיילים של היום הופיעו לראשונה במאה ה-16 לערך. אולם משקאות קוקטייל כפי שאנו מכירים היום הוגשו ע" ברמנים בארה"ב בתחילת המאה שעברה. הסיבה המרכזית לפופולאריות הגדולה לקוקטיילים בשנות ה- 20 העליזות נבעה מהאיסור הגורף של הממסד האמריקאי של ייצור ושתיית משקאות אלכוהוליים. באותה תקופה, איכותם של המשקאות החריפים הייתה ירודה, מסיבה זו הברמנים חיפשו כל דרך לשפר את טעמם בעיקר ע" שילוב מיצים מגוונים של פירות. כיום משקאות קוקטייל נפוצים בכל העולם פופולאריים מאד בעיקר באזורים מלאים בתיירים כגון דרום אירופה וארצות אגן הים התיכון.

אביזרים וציוד בסיסי לברמן
מגוון גדול של אביזרים וציוד לברמן מיוצרים להכנת קוקטיילים. חלק מהאביזרים הוא ציוד הכרחי וחלק הוא שימושי וטוב שיהיה על הבר. המוצר המזוהה יותר מכל עם הכנת קוקטיילים הוא השייקר
קיימים שני סוגים של שייקרים. השייקר האירופאי העשוי בד"כ ממתכת (עדיפה הנירוסטה) או זכוכית עם מכסה מתכתי. השייקר האירופאי בנוי ממיכל חצי ליטר ומכסה המתלבש וסוגר על החלק העליון של המיכל. ניתן גם למצוא שייקרים שבהם מתלבש מכסה קטן יותר על המכסה המקורי שדרכו מוזגים את המשקה. הסוג השני הוא השייקר האמריקאי שכולל שני קונוסים הזהים בגודלם, אחד מהם הוא ממתכת והשני עשוי זכוכית. שני הקונוסים מחוברים יחד ויצרים מיכל אחד.

 

אביזרים שימושיים נוספים לברמן הם כוס מדידה לבר – Jigger, כוסות מדידה לבר עשויות בד"כ ממתכת אך ניתן למצוא גן כוסות מדידה מזכוכית. סקלת המדידה נעה בין 20 מ"ל ועד 60 מ"ל בד"כ. דלי קרח, כד או קנקן, כותש קרח ידני או חשמלי, פותחן בקבוקים וחולץ פקקים, קרש חיתוך, סכין טובה לחיתוך פירות וכמובן מקל או כפית ארוכה לערבוב המשקאות.
על מנת להפעיל בר משקאות מקצועי תזדקקו לכלים רבים. הרשימה הבאה של אביזרים לברמן תאפשר לכם להכין את רוב הקוקטיילים המוכרים.

פותחן בקבוקים
חולץ פקקים
פותחן פחיות
כוסות מדידה
כפית ערבוב בעלת ידית ארוכה
סוחט הדרים/רימונים
כותש קרח ידני או חשמלי
דלי קרח ומלקחיים לקרח
שייקר
מסננת לבר
משפך
סט פקקים ליין
סט פקקי מזיגה – פורר 
כף לקרח
משטח חיתוך
כד/קנקן
מגרדת אגוזים
קולפן ירקות/פירות
מגבות
כוסות קוקטייל

טיפים בשימוש כוסות קוקטייל
הפעלת בר ביתי או מקצועי דורשת הצטיידות במגוון סוגים של כוסות מותאמות למשקה המוגש. בחירת כוס נכונה הינה בעלת חשיבות בכל הקשור לאופן ההגשה של הקוקטייל. הרי לא תגישו לעולם יין בספל קפה או קוקטייל במאג. לפניכם מובאות מספר עצות מועילות לשימוש בכוסות לבר:

*השתמשו תמיד בכף לקרח לשפיכת הקרח ולעולם לא בכוס עצמה ככלי הגשה. בטבילת כוס לתוך דלי מלא בקרח נוצרים שבבים בקיעים בשפת הכוס בנוסף לכך הכוסות מאבדות משקיפותן עם הזמן.

*באם נשברת כוס מעל או ליד דלי מלא בקרח, אל תהססו לשפוך את כל הקרח לפח.

*לעולם אל תשפכו קרח לכוס חמה. הכוס עלולה להתנפץ כתוצאה משוק תרמי.

*היו זהירים בעבודה עם כמות גדולה של כוסות, בהקשת שתי כוסות אחת מהן עלולה להישבר.

*מומלץ מאד לאחוז את הכוסות ברגל למניעת השארת טביעות אצבע. בנוסף, אחיזה ברגל תמיד יציבה יותר.

המרכיבים הבסיסיים הדרושים להכנת קוקטיילים
משקאות קוקטייל מבוססים בד"כ על שלושה מרכיבים עיקריים.
המרכיב הראשון הוא המשקה החריף כגון וודקה, וויסקי או טקילה. לפעמים משתמשים ביין כמרכיב מרכזי להכנת פונץ' לדוגמה.
המרכיב השני קשור באופן ישיר לטעמו של הקוקטייל ומטרתו לחשוף את טעמו של המרכיב הראשון ואף לשנותו. מרכיבי הטעם העיקריים הם הוורמוט, מיצי פירות, יין ואפילו ביצים.
מוסיפים את המרכיב השלישי בעיקר כדי להעצים את הטעמים והוא לעיתים שכיחות קובע גם את צבעו של הקוקטייל. המרכיבים שמשתמשים בד"כ לצורך זה הם מיץ פטל, מנטה, מיץ רימונים ואחרים. את רוב הקוקטיילים מקשטים בפרוסות או בגירוד של פירות וגם מקלות קוקטייל למיניהם.

הוסף תגובה