מי גבינה

רוב האנשים לא יודעים שגם למי הגבינה הנותרים לאחר הכנת גבינות ישנם שימושים רבים ומגוונים והם מכילים ערך תזונתי גבוה ביותר.

בתהליך הכנת הגבינה מוציאים מהחלב את הקזאין ורוב השומן ונותרים מי גבינה  המכילים 92% מים. מי הגבינה מכילים חלבונים, ויטמינים, מינרלים ואלבומינים.

בייצור גבינה צהובה מתקבלת כמות גבוהה של מי גבינה. ממי הגבינה ניתן להכין ריקוטה, זירגרקאסף (גבינה גרמנית), גיטוסט (גבינה צפון אמריקאית ) וברומוסט (גבינה נורווגית הנקראת בדנית.( my seost  את כל הגבינות המוזכרות ועוד גבינות רבות ניתן ללמוד להכין אצלנו בגבינות מהלב.

מי הגבינה מכילים כמויות גבוהות מאוד של חלבונים וכמויות קטנות מאוד של שומן ולכן ספורטאים רבים צורכים תוספים המבוססים על מי גבינה. את מי הגבינה רצוי לשתות בשעות הראשונות להיווצרותם בתהליך הכנת הגבינות על מנת להפיק מהם את מירב התועלת התזונתית.

ניתן לצרוך את המי הגבינה שנותרים לאחר הכנת כל סוגי הגבינות בתנאי שלא הומלחו. את מי הגבינה מומלץ לשמור בקירור.

כאשר רוצים להשיג מי גבינה מרוכזים יותר המכילים 50%-70% גבן לצורך קבלת אבקה משתמשים במאיידי זרם. כך בעצם מייצרים את האבקה המבוססת על חלבון מי הגבינה שנחשבת בעיני מפתחי גוף רבים לסוג החלבון הטוב ביותר לצריכה לאחר אימון. מי גבינה מכילים מעט מאוד שומן ולכן החלבון שבהם נספג במהירות וביעילות בשרירים.

ייבוש מי הגבינה נעשה בשיטות דומות לייבוש חלב והפיכתו לאבקת חלב. חלב בופאלו מכיל מי גבינה עם הערך הגבוה ביותר של חלבונים.

אצלנו בגבינות מהלב תלמדו להכין גבינות מחומרים טבעיים בלבד וכידוע גבינות הנעשות בבית אינן מכילות חומרים משמרים, הן נעשות מחלב טרי ומרוכז ועקב כך מכילות יותר חלבון, סידן וויטמינים מאשר גבינות תעשייתיות. כמובן שבהכנת גבינות אלו תקבלו מי גבינה עשירים בחלבונים עם אחוזי שומן נמוכים ביותר.

הוסף תגובה