עצות להגשת יין

טמפרטורת הגשה
ככלל, יוגשו היינות הלבנים קרים ויינות אדומים בטמ"פ החדר. לגבי היינות הלבנים מספר שעות במקרר יעשו את העבודה. על מנת לשמור על הטמ"פ הרצוייה של היין על השולחן, הניחו את הבקבוק בתוך מיכל צינון מלא במחציתו בקרח ובמחציתו השנייה במים קרים. באם אתם לחוצים בזמן, כלי הצינון יעיל להורדת הטמפרטורה הרצוייה תוך 20 דקות לערך.  לרוב היינות האדומים, טמ"פ החדר הינה אידיאלית, אלא אם כמובן הטמפרטורה בחדר אינה עוברת את ה – 26°C .לרובינו יצא לטעום יין אדום מחומם לטמ"פ החדר במסעדה או במלון, ולאמר בכנות התענוג הוא לא גדול: "זאת לא היתה כוונת המשורר". יש להגיש יינות אדומים קלים, פירותיים כמו ה- Beaujolais מקוררים מעט, בעיקר בעונת הקיץ החמה של ארצינו. שמפניה, יינות קינוח, רוזה ורוב יינות השרי יש לקרר אותם כמו היינות הלבנים.
Decanting
ה- Decanting הוא תהליך הוצאת המשקעים ששקעו בבקבוק עם הזמן לקבלת יין בהיר וצלול. בד"כ משתמשים בדקנטר ליינות שיושנו בבקבוק למשך תקופה ארוכה. יינות צעירים פחות זקוקים לדקנטר. אולם תפקיד חשוב נוסף שיש לדקנטר הוא לגרום ליין לנשום, אפילו יינות צעירים יפתחו היטב לאחר איוורורם. כאשר מוזגים את היין לדקנטר, יש למזוג אותו בעדינות על צוואר הדקנטר ולהפסיק את פעולת המזיגה ברגע שמופיעים משקעים על הצוואר.
נשימה
גם יין צריך לנשום !
כאשר היין נשאר פקוק למשך זמן ארוך בבקבוק, עלינו לדאוג לאיוורורו. 20 עד 30 דקות מספיקים בד"כ כדי שהארומות וטעמו של היין יפתחו ויגיעו למצב האופטימלי. דקנטרהוא כלי קיבול מצויין לכך, למרות שכוס יין גדולה יכולה להספיק. אפילו יינות צעירים יכולים להפיק תועלת מאורך נשימה של מספר דקות, זה מאפשר ליין להפתח ולהציג את ניחוחו וטעמו המיטבי. ניתן לבדוק זאת בטעימה של כוס יין מיד עם פתיחת הבקבוק, והרגישו איך טעמו שונה לאחר 20 דקות בטעימה השנייה. בד"כ ההבדל הוא משמעותי. לכן, כאשר אתם מתכוונים לשתות יותר מבקבוק אחד, מומלץ לפתוח את כל הבקבוקים לפני הארוחה, לשתות מהראשון כשהבקבוק השני נושם.
כוסות
הכוסות הטובות ביותר, על מנת להעריך את מראהו, ניחוחו וטעמו של היין עשויות מזכוכית דקה, בהירה ושקופה ועדיף גם מזכוכית קריסטלית המפיקות צליל נעים לאוזן בנקישת הכוסות. כוסות עבות ומאסיביות מזכוכית מעובדת פשוט אינן מתאימות. על צורת נפח הקיבול של הכוס להיות רחבה בבסיס ההולך וצר בחלקה העליון. מילים אחרות, צורה המאפשרת נפח קיבול גדול לסחרור היין בכוס ובו בזמן לשמר את הארומות בשפת הכוס. שמפניה תוגש בכוס גבוהה בעלת צורת חלילית או אחרת, לאפשר לבועות לעלות באיטיות דרך מספיק ארוכה עד שפת הכוס. כוסות טובות לשימוש יומיומי במחיר סביר הן מסדרת Ouverture של Riedel ליינות אדומים או לבנים.
גובה היין בכוס
אין למזוג יותר ממחצית גובהה של הכוס. המטרה היא לאפשר סחרור היין כוס לשחרור הארומות מבלי שיישפך על כל השולחן. השיטה הטובה ביותר לכך, היא להניח את הכוס על השולחן, להחזיק את הזרועה בבסיס ולסחרר את היין בתנועות מעגליות מהירות.
טעמו את היין ראשונים לפני הגשתו לאורחים, למנוע אי נעימות שיכולה להגרם באם היין פגום.
אם לא סיימתם את הבקבוק, רוב היינות ישמרו לעוד יום נוסף כאשר הם פקוקים בפקק השעם המקורי. כדי לשמר את היין בבקבוק לתקופה ממושכת יותר, משאבת ואקום עם פקק מותאם תשמר את היין ל – 5 ימים נוספים ואף יותר. קשה לדעת במדוייק כמה זמן יין נשמר, מכיוון שכל יין שונה בתכונותיו. אולם, באופן כללי ניתן לקבוע שככל שהיין איכותי יותר, כן הוא נשמר לזמנים ארוכים יותר.

הוסף תגובה