ריקוד אינדיאני

                                                                                              6 מרץ 2010 .

ריקוד אינדיאני.

האינדיאנים שרדו הרבה שנים ביבשת אמריקה ,כל שבט מנהגיו, המסורת  ומנהיגיו שנחשבו לחכמי השבט בשל ניסיונם הרב, עבדו את אלוהיהם וסמכו על הטבע שיגן עליהם מכל פגע רע. כך מאות בשנים ,עד אשר הגיע הפגע האמיתי והוא האדם הלבן והחל לשנות סדרי בראשית כי הוא חשב שהאינדיאנים הם גזע ירוד פרימיטיבי ,האדם הלבן לא רצה לקלוט שגילה עוד גזע של בני אדם כמוהו החי  בדרך שונה משלו בסביבה שונה ושהנורמות והערכים מותאמים להפליא לסביבת המחיה שלהם , אך האדם הלבן חשב  שיותר נכון לחיות בדרכו ועל פי העקרונות  והנורמות והערכים  שלו ,רק מעולם לא חשב  לשאול  את האינדיאנים האים הם רוצים בשינויים האלה, האם הנורמות מתאימות להם ,האם זה מתאים לסביבת החיים שלהם ,האדם הלבן החליט שדרכו טובה יותר נכונה יותר והחל לכפות את דרכו על האינדיאנים בכוח ,ההשפעה  של הכפייה  על האינדיאנים הייתה הרסנית  ההיררכיה וההגמוניה השבטית  החלו לקרוס החלו התנגדויות בתוך השבטים, בשאלה כיצד יש לפעול כנגד האדם הלבן, החלו התנגדויות מול האדם הלבן פרצו קרבות בין האינדיאנים לאדם הלבן .

 והנה ממש רגע רק רגע לפני שהאדם הלבן הכניע את האינדיאנים ואילץ אותם לפעול ולנהוג ע"פ הנורמות ,הערכים והתרבות  "המתקדמת" של האדם הלבן, הסתבר שהוא  פשוט הכחיד את רובו של גזע האינדיאני..

אנקדוטה זו באה ללמדנו את הדרך בה אנחנו נוהגים עם ילדינו תחת המושג חינוך,האם אנחנו באמת מחנכים את ילדינו? או נלחמים בהם להפוך אותם לעוד העתק שלנו שהרי אנחנו יודעים טוב יותר מהם מה טוב להם.נשאלת השאלה איך זה משפיע עליהם ולאן זה מוביל אותם?

אם נלמד מהטבע הוא זה ששרד מיליוני שנה ולא אנחנו נלמד דבר נפלא  שהחיות דואגות שהגורים שלהם יהיו נוכחים בעת שהם מבצעים את פעולות הקיום היום יומיים כולל טרף ונותנים להם לפתח את  היומנויות  שלהם בדרכיהם שלהם ולא מתערבים בכלום. זה טוב זה רע? העובדה שהם שורדים כבר מיליוני שנה דרכי הטבע יצרו את הדברים שיעבדו .האם כך גם אנחנו בני האדם? האם אנחנו בוחנים את דרכינו דרך השאלות האם זה עובד? האם זה משרת אותי, אותנו?

אם נסתכל במראה ונשאל את עצמנו מה באמת לקחנו מבית ההורים  לרוב אין אלה דברים שההורים שלנו ניסו לשכנע אותנו במלל אין סופי כמה זה טוב לנו או כמה זה נכון לעשות כך או אחרת את הדברים

הדברים שבאמת לקחנו איתנו אלה בעיקר עקרונות ההתנהגות והתנהלות של ההורים בנוכחותנו.אלה הדברים שיצרו אצלנו את ההערכה אליהם ואלה הדברים שלקחנו איתנו והנחלנו גם לדורות הבאים.

לרוב אנחנו נוהגים  כהאדם הלבן עם האינדיאנים עם ילדינו ולא מבינים מדוע הם מתנגדים לנו.

אנחנו מנסים לאלף אותם להיות כמונו ושוכחים שהם בני אדם כמונו עם נקודות מבט שונות משלנו על החיים ועל העולם.

לתת להם את החופש להיות מי שהם כפי שהם, עם הערכים שהם קולטים  מכם ובסביבה שלכם ,יוצרים בסיס ליחסים בלתי רגילים  ביניכם, האם את זה אתם רוצים, או שאתם רוצים שבכל מחיר הם יהיו תעתיק שלכם כי אתם יודעים טוב יותר מה טוב עבורם, זה גם בסדר,אך אל תצפו ליחסים בלתי רגילים איתם.

לכל דבר שאנחנו עושים או אומרים יש מחיר לא כדבר שלילי אלה כך זה בחיים והשאלה שוב שאנחנו צריכים לשאול את עצמינו תמיד האם אני הולך לעשות דבר מה או להגיד דבר מה האם אני גם מוכן לשלם את המחיר ולהבין את ההשפעה של זה עלי  ועל הסביבה שלי.

לאהוב מישהו משמע לקבלו כמו שהוא וכמו שהוא לא.

הוסף תגובה